Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Kampania Katowickich Wodociągów „Odkręć i napij się!”

Kampania Katowickich Wodociągów „Odkręć i napij się!”
PU
25.05.2022, o godz. 22:05
czas czytania: około 3 minut
0

Katowickie Wodociągi rozpoczynają akcję informacyjną zachęcając do picia wody z kranu mieszkających w Katowicach uchodźców z Ukrainy. Akcja jest elementem prowadzonej od trzech lat kampanii „Kranówka katowicka. Szluknij sie z kokotka!”

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Kampania „Odkręć i napij się!” to akcja informacyjna Katowickich Wodociągów wychodząca naprzeciwko potrzebie zaspokojenia jednej z podstawowych ludzkich potrzeb jaką jest pragnienie. Ma ona na celu przekonanie przybyłych do Polski uchodźców z Ukrainy, że woda z naszej sieci jest bezpieczna dla zdrowia i można ją pić prosto z kranu.

Obawiają się kranówki

W Ukrainie obowiązują normy jakości wody mniej rygorystyczne niż w krajach unijnych, w tym w Polsce. Jest ona jednym z wielu państw na świecie, gdzie nie zaleca się picia wody z kranu. Stąd też przybywający do Polski uchodźcy obawiają się picia wody z kranu w naszym kraju.

– Katowickie Wodociągi każdego dnia podejmują starania, aby zapewnić mieszkańcom naszego miasta i przybywającym do niego gościom wodę najwyższej jakości. Stały monitoring oraz ciągłe inwestycje w wymianę sieci wodociągowej przekładają się na jakość dostarczanej wodypodkreśla Stanisław Krusz, prezes Katowickich Wodociągów.

Stały monitoring

Woda z sieci w Katowicach jest dobrej jakości. Musi spełniać normy określone w prawie polskim i unijnym. Jest poddawana stałemu monitoringowi. Próbki pobierane są w 52 miejscach uzgodnionych z Sanepidem, które dla pełnego obrazu o jakości wody są rozmieszczone na terenie całego miasta. Badania wykonuje Laboratorium Centralne Katowickich Wodociągów, posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji, a także akredytowane laboratorium Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarnej w Katowicach. To oczywiście nie jedyne wykonywane badania. Analizy przeprowadzane są w każdym przypadku, gdy może dojść do sytuacji wpływającej na jakość – awarii, inwestycji, remontów, spadków ciśnienia czy przekierowania wody. Ponieważ Katowice nie posiadają własnych ujęć i kupują wodę od dostawcy hurtowego, dlatego przeprowadzone są także badania próbek ze studni zakupowych. Łącznie laboratorium Katowickich Wodociągów przeprowadza około 1 000 oznaczeń miesięcznie.

Kampania dwujęzyczna

Woda jest produktem nietrwałym, którego jakość może ulegać zmianie. Może mieć na nią wpływ czas przez jaki stała nieużywana w instalacji wewnętrznej budynku oraz stan tej instalacji. Z tego powodu Katowickie Wodociągi przygotowały dwujęzyczne plakaty i ulotki, w języku polskim i ukraińskim, z instrukcją jak bezpiecznie pić wodę kranu. Na plakatach i ulotkach zamieszczony jest prosty przekaz w formie instrukcji, tak by był czytelny dla każdego odbiorcy. Plakaty i ulotki zostały umieszczane w zorganizowanych miejscach noclegowych dla uchodźców z Ukrainy na terenie Katowic. Kampania informacyjna prowadzona jest także podczas niektórych wydarzeń, w których uczestniczą Katowickie Wodociągi, lub które wspierają i podczas których promują picie wody z kranu.

Zasada picia kranówki

Żeby mieć pewność, że pijemy z kranu zdrową wodę, nim nalejemy ją do szklanki należy odpuścić z instalacji tę, która stoi w niej od jakiegoś czasu. Najlepiej odkręcić kran z zimną wodą i włożyć pod nią rękę. Początkowo woda jest zawsze cieplejsza. Jak poczujemy, że leci naprawdę zimna, to znaczy, że dopłynęła do nas woda z sieci. Możemy ją nalać do szklanki i pić bez obaw.

Zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie tej akcji, ponieważ woda jest jednym podstawowym produktem potrzebnym do życia. Akcja ma zarówno wymiar społeczny i edukacyjny, jak i uzasadnienie ekonomiczne. Przekonując do picia wody z kranu, uświadamiamy, że woda w Katowicach jest bezpieczna dla zdrowia. Pokazujemy równocześnie, że pijąc wodę z kranu, która jest dobrej jakości, ale znacznie tańsza od butelkowanej, oszczędzamy pieniądze, których uchodźcom przecież brakuje – mówi Stanisław Krusz.

Lista miejsc, w których zostały umieszczone plakaty:

  • Schronisko Młodzieżowe “ŚLĄZACZEK”, ul. Sokolska 26
  • Katowickie Centrum Edukacji Zawodowej, Internat, ul. Techników 5
  • Hostel ul. Klimczoka 6
  • Hala Sportowa Józefowska, ul. Józefowska 40
  • Dom Studenta AWF Katowice, ul. Mikołowska 72C
  • Ski Team, ul. Sportowa 20,
  • Akademiki, ul. Franciszkańska 8
  • Akademik POLONIA, ul. Kochanowskiego 3

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023