Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Kampania Polskich Elektrowni Jądrowych na Pomorzu

Kampania Polskich Elektrowni Jądrowych na Pomorzu
Bartłomiej Leśniewski
13.04.2022, o godz. 12:47
czas czytania: około 2 minut
0

Twa kampania informacyjna władz spółki zamierzających wybudować pierwszą siłownię atomową w Polsce. W jej ramach odbyły się spotkania z mieszkańcami  pomorskiej gminy Choczewo, wskazanej przez jako preferowana lokalizacja elektrowni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

W jej ramach w pierwszej połowie kwietnia odbyły się spotkania z mieszkańcami Słajszewa, Sasino, Jackowo i Kopalina.

Raport środowiskowy

Jak opisuje spółka ich głównym celem było przybliżenie najważniejszych informacji z tzw. raportu środowiskowego dotyczącego inwestycji. Dokument 29 marca złożono do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. – To kluczowy dokument w procedurze oceny oddziaływania elektrowni na środowisko, która z kolei stanowi część postępowania w sprawie wydania tzw. decyzji środowiskowej – czytamy na portalu bankier.pl.

– W każdym ze spotkań udział wzięło co najmniej kilkadziesiąt osób. Wiemy, że temat elektrowni jądrowej na Pomorzu jest istotny dla mieszkańców i dlatego będziemy kontynuować rozpoczęty dialog zarówno ze społecznością lokalną, jak i z władzami samorządowymi. Podobne spotkania informacyjne poświęcone raportowi środowiskowemu zorganizujemy także dla mieszkańców gmin Krokowa oraz Gniewino – mówi Joanna Szostek, p.o. kierownika Zespołu ds. Komunikacji i Zarządzania Interesariuszami.

W spotkaniach wzięli udział eksperci merytoryczni, którzy przygotowywali raport o oddziaływaniu na środowisko elektrowni jądrowej na Pomorzu. Przedstawiciele Polskich Elektrowni Jądrowych zaprezentowali mieszkańcom zarówno informacje na temat wyboru preferowanej lokalizacji inwestycji, jak i przedstawili znajdujące się w raporcie środowiskowym plany związane z tzw. infrastrukturą towarzyszącą, czyli m.in. drogami, połączeniem kolejowym, infrastrukturą wodno-kanalizacyjną czy też teleinformatyczną.

Programy towarzyszące

Wcześniej spółka uruchomiła społeczne programy wspierające mieszkańców Pomorza. Jeden z nich – Program Wsparcia Inicjatyw Społecznych (PWIS) – ruszył 25 marca.

– Program skierowany jest zarówno do samorządów z regionu przyszłej inwestycji, w tym starostw, gmin, sołectw, ale także organizacji niezależnych, takich jak stowarzyszenia, ochotnicze straże pożarne, fundacje czy inne podmioty działające na terenie wokół planowanej inwestycji – opisują Polskie Elektrownie Jądrowe.

Dzięki wprowadzonym w Programie zmianom rozszerzone zostanie grono potencjalnych beneficjentów mogących ubiegać się o wsparcie finansowe. Zwiększono także liczbę obszarów działań, które będą dofinansowywane przez inwestora przyszłej elektrowni jądrowej. O wsparcie będą mogły się ubiegać działania z takich zakresów jak: nauka i edukacja, ochrona środowiska naturalnego, turystyka, bezpieczeństwo, infrastruktura lokalna, inicjatywy społeczne i charytatywne, kultura oraz sport.

W tegorocznej edycji Programu spółka Polskie Elektrownie Jądrowe planuje przeznaczyć na wsparcie inicjatyw społecznych kwotę 2,3 mln zł.

Polskie Elektrownie Jądrowe, bankier.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024