Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Kanalizacja to nie śmietnik!

Kanalizacja to nie śmietnik!
Martyna Matuszczak
16.03.2015, o godz. 9:20
czas czytania: około 12 minut
0

Niewłaściwe korzystanie z kanalizacji prowadzi do poważnych problemów eksploatacyjnych w sieciach, przepompowniach i oczyszczalniach ścieków. Usuwanie awarii spowodowanych takim postępowaniem zwiększa koszty użytkowania, a tym samym cenę metra sześciennego ścieków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Jedną z najbardziej uciążliwych, a zarazem najczęściej trafiającą do ścieków substancją jest tłuszcz. Jego złogi powodują zapychanie się kanalizacji, ale także szkody dla środowiska. Tłuszcze nie są całkowicie usuwane podczas oczyszczania ścieków, a to skutkuje zmniejszeniem ilości tlenu w zbiorniku, do którego odprowadzany jest oczyszczony ściek. Najwięcej tłuszczów trafia do kanalizacji w punktach gastronomicznych, choć przepisy prawa wymagają stosowania separatorów tłuszczu. Obowiązku takiego nie ma jednak w gospodarstwach domowych, dlatego sami musimy pamiętać, by nie wylewać do zlewu lub toalety olejów, smarów itp. – mówi Konrad Antkowiak, rzecznik prasowy MPWIK we Wrocławiu.

Udrożnić myślenie

Co zrobić, żeby zapobiec tym awariom? Okazuje się, że aby udrożnić kanalizację, należy najpierw zmienić nastawienie i przyzwyczajenia użytkowników. Przedsiębiorstwa wod-kan, zdając sobie sprawę z powagi problemu, prowadzą akcje edukacyjne, wpajające mieszkańcom zasady właściwego użytkowania kanalizacji.

Wagę edukacji doceniono m.in. w Łodzi, gdzie w 2012 r. została zapoczątkowana akcja „Woda wraca”. Na 70 nośnikach zlokalizowanych w toaletach łódzkich pubów i restauracji pojawiły się wtedy plakaty ilustrujące kampanię. O tym, gdzie należy wyrzucać śmieci przypominały także rozstawiane w przestrzeni miejskiej kosze z naklejkami kampanii oraz zawieszki umieszczane na klamkach toalet łódzkich lokali. Drugim filarem kampanii są nadal trwające działania kierowane do najmłodszych użytkowników. – To wśród nich chcemy krzewić postawy proekologiczne. Nie od dziś wiadomo bowiem, że dzieci najlepiej chłoną wiedzę. Przez cały rok nasi pracownicy prowadzą zajęcia w szkołach i przedszkolach. W naszych lekcjach wzięło już udział ok. 3600 dzieci – tłumaczy R. Reszpondek. Obecnie GOŚ Łódź stara się o dofinansowanie akcji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Kanalizacja_fot_2

W 2012 r. w łódzkich restauracjach pojawiły się naklejki informujące o tym, co nie powinno trafiać do toalet. (fot. archiwum GOŚ Łódź)

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

css.php
Copyright © 2024