Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Kanalizacja to nie śmietnik!

Kanalizacja to nie śmietnik!
Martyna Matuszczak
16.03.2015, o godz. 9:20
czas czytania: około 12 minut
0

Niewłaściwe korzystanie z kanalizacji prowadzi do poważnych problemów eksploatacyjnych w sieciach, przepompowniach i oczyszczalniach ścieków. Usuwanie awarii spowodowanych takim postępowaniem zwiększa koszty użytkowania, a tym samym cenę metra sześciennego ścieków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Na własnym podwórku

Problem awarii kanalizacyjnych nie dotyczy jedynie mieszkańców dużych miast, których ścieki doprowadzane są siecią kanalizacyjną do miejskiej oczyszczalni. W Polsce z roku na rok rośnie liczba użytkowników przydomowych oczyszczalni ścieków, które również wymagają odpowiedniej eksploatacji. Nieprawidłowe użytkowanie tych urządzeń często powoduje poważne trudności, a nawet zahamowanie procesu oczyszczania ścieków. W jego następstwie oczyszczalnie przestają spełniać swoje funkcje, a nieoczyszczone ścieki trafiają bezpośrednio do cieków wodnych lub do gruntu.

Najpopularniejsze obecnie oczyszczalnie przydomowe, oczyszczające niewielką ilość ścieków na dobę (do 50 RLM), to systemy biologiczne – drenażowe oraz pełno biologiczne na bazie osadu czynnego. Znajdująca się w nich biomasa, odpowiedzialna za oczyszczanie ścieków, jest wrażliwa na dopływ różnych substancji. Należy dbać o jej trwałość i żywotność, a więc nie można wlewać do instalacji kanalizacyjnej farb i lakierów, rozpuszczalników, środków dezynfekujących, lekarstw, a także tłuszczy i olejów spożywczych. Substancje te w dużych ilościach i stężeniach wpływają na niszczenie biomasy.

Innym poważnym błędem popełnianym przez użytkowników jest wrzucanie do toalet przedmiotów, które prowadzą do zatykania zarówno rur kanalizacyjnych, jak i elementów samej oczyszczalni. Serwisanci przydomowych oczyszczalni nierzadko przecierają oczy ze zdziwienia, widząc, co się znalazło w nich. Są to całe warzywa i owoce, a nawet części garderoby. – Nasz partner znalazł niedawno w instalacji damską bieliznę – opowiada Sebastian Świątek z firmy MPI. Lądują tam także produkty higieny osobistej, pieluchy, waciki, niedopałki papierosów, fusy po kawie, żwirek z kociej kuwety, prezerwatywy, ręczniki papierowe oraz inne artykuły łazienkowe i kuchenne.

Zdarzają się też przypadki stosowania preparatów wspomagających pracę oczyszczalni, niedostosowanych do jej typu. Wprowadzenie do oczyszczalni biologicznej środków przeznaczonych do szamb lub oczyszczalni drenażowych powoduje destrukcję znajdujących się w niej bakterii. Z tego powodu absolutnie nie należy stosować tego typu preparatów w urządzeniach działających na bazie osadu czynnego. – Tak naprawdę do oczyszczalni nie powinno dopływać nic poza tym, co wydala człowiek, papierem toaletowym i podstawowymi środkami czystości (w zdroworozsądkowych ilościach). Wszystkie substancje chemiczne, przemysłowe czy agresywne środki czystości negatywnie wpływają na kondycję osadu czynnego odpowiedzialnego za biologiczny proces oczyszczania ścieków. Szczególnie szkodliwe są kostki i zawieszki do WC – tłumaczy Mikołaj Rogasik z firmy MPI.

Aby uniknąć tego typu błędów eksploatacyjnych, użytkownicy przydomowych oczyszczalni przed ich uruchomieniem powinni zostać przeszkoleni przez firmę instalacyjną w zakresie funkcjonowania urządzenia. – Najłatwiej uświadomić klientowi, jak korzystać z urządzenia, za sprawą szkolenia z zasady działania oczyszczalni przydomowej. Jednak należy wziąć pod uwagę, iż nie każdy jest mikrobiologiem czy inżynierem środowiska, więc wiedzę należy przekazywać w sposób dostosowany do odbiorcy. Dzięki temu użytkownik pozna funkcjonowanie urządzenia i zrozumie, dlaczego niektórych substancji nie wolno odprowadzać do przydomowej oczyszczalni – tłumaczy S. Świątek. Wprawdzie nie ma takiego prawnego obowiązku, jednak brak tego typu szkolenia może doprowadzić do nieprawidłowych zachowań przed i w trakcie awarii urządzenia.

Użytkownicy kanalizacji często nie zdają sobie sprawy z problemów, jakie powodują śmieci wyrzucane do kanału, jak trudny i skomplikowany proces oczyszczania przechodzi woda z kanalizacji, aby mogła trafić do rzek, a w końcu także do naszych kranów. Należy uświadomić ludziom, że niewłaściwe korzystanie z kanalizacji może poważnie zaburzyć eksploatację systemów ściekowych. W konsekwencji wzrosną koszty, a tym samym ceny usług świadczonych w zakresie za odprowadzenia i oczyszczania ścieków.

 

 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024