Jurorzy Re-Act Competition właśnie zdecydowali, które kolekcje recyklingowe zobaczymy podczas gali finałowej Re-Act Fashion Show w październiku.

Okazało się, że wśród najlepszej dwudziestki znaleźli się młodzi kreatorzy mody z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Czech, Łotwy, Serbii, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych. Tegoroczne finałowe propozycje inspirowane są m.in. zdjęciami mikroskopijnych bakterii, linami żeglarskimi, romantycznymi wierszami, kultem ciała, mglistym jesiennym porankiem, starożytnością oraz trudnymi relacjami z ojcem.

Już po raz czwarty z setki nadesłanych zgłoszeń do Re-Act Competition zostało wyłonionych 21 finalistów. Jury w składzie Olga Nieścier, Monika Onoszko, Janina Paradecka, Lidia Popiel, Marcin Giebułtowski, Ricardo Ramos i Michał Zaczyński, zdecydowali, które kreacje zobaczymy podczas gali finałowej. Pełna lista finalistów znajduje się na stronie: www.re-act.pl. Trzeba przyznać, że wybór okazał się trudny, ponieważ poziom nadesłanych prac w tym roku był bardzo wysoki. Młodzi projektanci czują coraz mocniej ideę upcyklingu i trash fashion, a przetwarzanie różnych przedmiotów oraz materiałów na piękne kreacje nie stanowi dla nich problemu.  – W projektowaniu mody ekologicznej nie chodzi o obwieszenie się plastikowymi butelkami, a o projekty demonstrujące świadomość i wrażliwość estetyczną w każdym detalu myślenia i prezentacji – mówi Olga Nieścier, przewodnicząca jury.

Konkurs Re-Act Fashion przyciąga także uwagę coraz większej grupy młodych twórców z zagranicy. Cieszy tak duży udział osób spoza Polski. Widać, że często są ciekawsi przez głębsze rozumienie 'sustainability'. Konkurs jest ważny, aby to podejście rozwijać i pokazywać kreatywność przetwarzania oraz ponownego użycia – dodaje Olga Nieścier. W tym roku o tytuł Re-Kreatora zmagać się będzie aż 12 projektantów pochodzących z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Czech, Łotwy, Serbii, Hiszpanii oraz Stanów Zjednoczonych. W zeszłym roku wśród trójki laureatów znaleźli się Słowaczka – Andrea Pojezdalova oraz kolumbijsko-hiszpański projektant – Ricardo Ramos. Oni to również zaprezentują swoje nowe kolekcje, jako pokazy specjalne, podczas tegorocznej gali.

Wszystkie finałowe kolekcje będzie można zobaczyć 12 października w trakcie gali finałowej Re-Act Fashion Show w Łodzi w Hali Międzynarodowych Targów Łódzkich. Przez kolejne dwa dni osoby zainteresowane recyklingową i odpowiedzialną modą będą mogły odwiedzić Targi odpowiedzialnej mody WearFair organizowane przez Polską Zieloną Sieć. Będzie można na nich kupić odzież wykonaną w sposób ekologiczny i z poszanowaniem praw człowieka. Targom towarzyszyć będą m.in. warsztaty szycia, wymienialnia ubrań, pokaz filmów, kącik eko-malucha oraz debata międzynarodowa z udziałem ekspertów.

Re-Act Fashion to międzynarodowy konkurs mody ekologicznej dla młodych projektantów z całego świata. Co roku na konkurs wysyłane są setki zgłoszeń, z których jury kwalifikuje do ścisłego finału 20 najciekawszych projektów. Podczas gali Re-Act Fashion Show młodzi twórcy ubiegają się o tytuł Re-Kreatora i nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi w wysokości 15 tys. złotych, a także dwa wyróżnienia po 5 tys. złotych każde.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj