W Poznaniu ruszył system segregacji kartonów po mleku i napojach. Mieszkańcy powinni wyrzucać je do żółtych pojemników – tam, gdzie np. plastikowe butelki.

Kartony po napojach, sokach, jogurtach, mleku, śmietanie, kefirze czy maślance sprawiły do tej pory poznaniakom sporo problemów. A to dlatego, że są zrobione z papieru powlekanego folią. Mieszkańcy nie bardzo wiedzieli, do jakich pojemników je wrzucać. Dlatego opakowania po sokach trafiały do śmieci zmieszanych, a w konsekwencji  na wysypisko – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Teraz już wiadomo, że opakowania po napojach można wrzucać do żółtych pojemników na butelki plastikowe. Wszystkie firmy wywozowe już o tym wiedzą i na swoich liniach do segregacji będą oddzielały kartony po sokach od butelek. Kartony w postaci tzw. beli od firm wywozowych będą – za opłatą – trafiały do odbiorcy, firmy Rekarton, jedynej w Polsce zajmującej się tego typu odzyskiem. Kartony pojadą do Świecia, gdzie tamtejszy potężny zakład produkcji papieru odzyska z nich celulozę, czyli 75 proc. masy takiego opakowania.

Odzysk niewygodnych dotychczas kartonów po napojach został na razie wprowadzony tylko w Poznaniu, ale być może już w przyszłym roku zostanie rozszerzony na osiem kolejnych gmin ościennych: m.in. Murowaną Goślinę, Pobiedziska, Puszczykowo czy Tarnowo Podgórne.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj