Szacuje się, że co roku na światowe wysypiska śmieci trafia kilkaset milionów pustych głowic atramentowych i tonerów laserowych. To tylko niewielka część z ciągle powiększającej się góry elektroodpadów. Konsekwencje takiego działania trudno przewidzieć.

Góra toksycznych śmieci pozostawiona potomnym, zanieczyszczenie środowiska, wyczerpanie zasobów naturalnych – prawdopodobne  scenariusze nie napawają optymizmem.

Nie chodzi o to, aby cofnąć się do czasów Gutenberga i całkowicie zrezygnować z kupna i użytkowania drukarek. Warto natomiast pomyśleć, jak ograniczyć zanieczyszczenie środowiska naturalnego i odpowiedzialnie korzystać z jego zasobów. Kartridż właściwie zagospodarowany – zyskuje na wartości. 

Recykling to najbardziej racjonalny sposób radzenia sobie z elektrośmieciami. Kartridże można odzyskiwać tak samo, jak szkło, plastik, czy papier. Pozwala to oszczędzić energię i surowce konieczne do produkcji nowego kartridża, w tym nawet 3,5 litra oleju w przypadku jednego kartridża laserowego. Co nie mniej ważne, tak uzyskany produkt, jest średnio o 20 proc. tańszy od tego wyprodukowanego od podstaw, przy czym jakościowo – przy zachowaniu odpowiedniej technologii produkcji – niczym się od niego nie różni. Przez użytkowanie kartridża z recyklingu drukarka nie straci gwarancji. 

Pusty kartridż najłatwiej oddać sprzedawcy w miejscu, gdzie kupujesz nowy. Możesz go wrzucić do specjalnie oznakowanego kosza, które stoją w największych elektromarketach w całej Polsce lub wysłać pocztą w przeznaczonej do tego kopercie. O kopertę zapytaj w wybranych sklepach  z materiałami i sprzętem do drukowania oraz niektórych księgarniach. 

Eco Service, jedna z polskich firm, która pozyskuje z rynku zużyte kartridże w swoich działaniach promuje ich oddawanie za pośrednictwem koszy i kopert. Każdy, kto odda w ten sposób kartridż, poza ulgą dla środowiska naturalnego, wspiera działania proekologiczne i charytatywne. Część pieniędzy z każdego oddanego kartridża, możliwego do recyklingu, jest przekazywana na zakup sadzonek drzew (Program ,,Święto Drzewa” prowadzony przez KLUB GAJA) lub wspomaga działalność UNICEF w Afryce. 

– "Najważniejsze, żeby wyrobić sobie nawyk świadomego segregowania śmieci i zamiast wyrzucać zużyte materiały, zanieść je do punktu zbiórki. Niewielkim kosztem każdy z nas może zrobić coś, co w realny sposób poprawi stan środowiska naturalnego" – tłumaczy Marcin Adamski, prezes firmy Eco Service. Okazuje się, że nawet pusty kartridż ma wartość. Dzięki uczestnictwu w programach, takich jak ten prowadzony przez Eco Service dla UNICEF tę wartość można w łatwy sposób spożytkować na rzecz innych. 

Zużyte kartridże wracają do nas w postaci nowych tuszy i tonerów. Nie wprost, ale pośrednio. Są albo w całości  z nich wykonane – tak dzieje się w przypadku całkowitego recyklingu, kiedy nowe kartridże produkuje się z regranulatu albo tylko częściowo – kiedy ponownie wykorzystuje się niektóre podzespoły (np. obudowy) po ich kompleksowym oczyszczeniu i połączeniu z nowymi elementami (technika re-use).  Teraz, kiedy masz świadomość, że nawet zużyty kartridż ma wartość, sam możesz zdecydować, co zrobisz następnym razem, kiedy wyczerpie się toner w Twojej drukarce. 

Źródło: Ecomind

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj