Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Katowice. Powstanie osiedle ekologiczne

Katowice. Powstanie osiedle ekologiczne
05.10.2023, o godz. 15:07
czas czytania: około 3 minut
0

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego otworzyło oferty złożone w przetargu na budowę nowego osiedla na Giszowcu. Osiedle ma być zbudowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. W ramach inwestycji powstanie ok. 100 nowych mieszkań. Wpłynęło sześć ofert.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Zakończył się termin składania ofert na budowę nowego osiedla przy ul. Kosmicznej na Giszowcu. Spośród złożonych propozycji żadna nie zmieściła się w zakładanym budżecie (niecałe 60 mln zł) jednak zarząd spółki zamierza przeznaczyć dodatkowe środki i rozpocząć inwestycję. Najtańszą ofertę realizacji osiedla złożyła firma Maximus z Siemianowic Śląskich – kalkulacja opiewa na niecałe 63 mln zł. Najdroższa była o niemal 10 mln wyższa i wynosiła ponad 72 mln. W tej chwili KTBS sprawdza pod względem formalnym otrzymane dokumenty i jeżeli będą zgodne z wymaganiami  i nie będzie odwołań pozostałych uczestników postępowania, podpisze umowę z wykonawcą. KTBS dysponuje już pozwoleniem na budowę, dlatego podpisanie umowy da zielone światło do rozpoczęcia prac przy powstawaniu nowoczesnego osiedla. Realizacji ma przyświecać idea zrównoważonej architektury a projekt został wyłoniony w konkursie architektonicznym przeprowadzonym we współpracy z katowickim oddziałem SARP. Autorkami interesującej koncepcji osiedla są architektki z pracowni K3Xmore Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł – Rurańska.

Bardzo cieszy fakt, że w tej chwili na różnym etapie inwestycyjnym jest ok. 420 nowych mieszkań z TBS. To będą lokale, które dadzą możliwość komfortowego mieszkania osobom, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą brać kredytu mieszkaniowego.

Dodatkowym atutem akurat tej inwestycji jest bez wątpienia lokalizacja. Giszowiec to dobrze skomunikowane i znajdujące się wśród natury osiedle, które będzie komfortowym domem dla nowych mieszkańców osiedla przy ul. Kosmicznej mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Ekologiczne osiedle w Katowicach

Planowane osiedle będzie dysponowało wieloma proekologicznymi rozwiązaniami. Koncepcja zakłada budowę np. ogrodów deszczowych, zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych, fotowoltaiki i autonomicznych systemów ogrzewania oraz maksymalne wykorzystanie wód opadowych. Blisko budynków znajdą także miejsce wysokie drzewa.  Ogrzewanie będzie oparte o pompy ciepła głębinowe i powietrzne,  dzięki czemu osiedle nie zostanie podłączone do sieci centralnego ogrzewania. Przestrzeń całego kompleksu mieszkalnego ma być zaaranżowana tak by sprzyjała kontaktom międzyludzkim, a ruch samochodowy między budynkami będzie ograniczony do minimum.

Jako Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego będziemy starali się o uzyskanie certyfikatu Zielony Dom dla tej inwestycji – pierwszego polskiego, wielokryterialnego certyfikatu oceniającego inwestycje mieszkaniowe w ramach budownictwa zrównoważonego – mówi Janusz Olesiński prezes Katowickiego TBS.

7 budynków i 110 mieszkań

W ramach osiedla powstanie 7 trzy i czteropiętrowych budynków z windami. W zbudowanych domach znajdzie się 110 różnej wielkości lokali. Przyszli najemcy będą mogli wybierać wśród mieszkań od jednopokojowych kawalerek do czteropokojowych przeznaczonych dla rodzin. Najwięcej przewiduje się tych dwupokojowych o wielkości do 55m kw. Wszystkie mieszkania będą posiadały komórki lokatorskie, balkony, tarasy lub ogródki. Na osiedlu, na jedno mieszkanie będzie przypadało przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego, ale większość z nich znajdzie się w garażach podziemnych i samochody nie pojawią się w przestrzeni otaczającej budynki.

Osiedle przy ul. Kosmicznej będzie już 4 inwestycją KTBS na Giszowcu. Wcześniej spółka zbudowała tu dwa etapy osiedla Pod Kasztanami oraz zespół domków z mieszkaniami na sprzedaż na kameralnym osiedlu Przyjazny Zakątek.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024