Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach zakończyła realizację projektu pod nazwą „Budowa zakładu odzysku i unieszkodliwiania odpadów dla północnej części Katowic poprzez przetworzenie frakcji positowej w paliwo alternatywne”.

Projekt  dofinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Wartość dofinansowania projektu ze środków unijnych to ponad 23 mln zł.

Przedmiotem projektu była budowa zakładu, który spełniał będzie funkcję zakładu wstępnej segregacji odpadów oraz zakładu odzysku i unieszkodliwiania odpadów, z których wytworzone zostanie paliwo alternatywne.

Eko lokator Toruń

Zakres projektu obejmował prace przygotowawcze, prace projektowe i roboty budowlane dotyczące 2 hal oraz zakup maszyn i urządzeń stanowiących ich wyposażenie. Zakład zlokalizowany jest na terenie Wydziału Utylizacji Odpadów MPGK Katowice, przy istniejącej kompostowni w Katowicach przy ulicy Milowickiej 7A.

19 września władze spółki zorganizowały pokazy dla zaproszonych gości z innych firm z branży, z różnych regionów Polski. W ramach tego wydarzenia mozna było prześledzić przebiegu całego procesu unieszkodliwiania odpadów i produkcji paliwa alternatywnego, jak również wymiany uwag i opinii z innymi uczestnikami pokazów. W  zakładzie podczas pokazów pracowały dwie maszyny marki Sennebogen.

Pierwsza z nich – maszyna obrotowa Sennebogen 821M przeznaczona do przeładunków – pracowała przy dostarczaniu odpadów na linię sortowniczą, przywożonych przez samochody. Maszyna umożliwia sortowanie odpadów oraz wydajne podawanie odpadów na taśmę podajnika. Jednorazowo może podnieść do 13,5 t ładunku na 11-metrowym ramieniu. Kabina operatora zapewnia pełen komfort pracy, posiada przestronne okna, komfortowe siedzenie i ergonomicznie zaprojektowany panel sterowania. Można ją też podnosić na wysokość  5,7 m, co jeszcze bardziej poprawia widok operatorowi i zwiększa możliwości manewrowe. Maszynę wyposażono w silnik diesla o mocy 97 kW, możliwa jest również aplikacja z napędem elektrycznym.

Druga maszyna – ładowarka kołowa Sennebogen 305 – wykorzystana była do załadunku materiału do rozdrabniacza wstępnego, do pracy na kompostowni oraz do załadunku transportów samochodowych w gotowe paliwo alternatywne. Sennebogen 305 to ładowarka z napędem na 4 koła i dwiema osiami skrętnymi, o promieniu skrętu 3,65 m, co umożliwia łatwe manewrowanie. Maszyna posiada teleskopowe ramię, które daje udźwig minimalny 4t na wysokości do 6,5m bez konieczności wysuwania podpór. Kabina operatora jest klimatyzowana i ogrzewana, podnoszona hydraulicznie zapewnia operatorowi  widoczność z poziomu 4 m. Maszynę napędza silnik diesla o mocy 91kW.

Maszyny Sennebogen charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji, są bardzo proste w obsłudze i nie posiadają zaawansowanej elektroniki. Ich działanie oparte jest na energooszczędnych układach hydraulicznych i prostych układach elektrycznych. Dzięki temu są mało awaryjne. Marka Sennebogen to obecnie największy producent maszyn przeładunkowych na świecie. Fabryki producenta znajdują się w okolicach Monachium i opuszcza je rocznie około 2000 maszyn.

       

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj