Reklama

ad1a stihl [02.10-22.10.24]

Katowicka RDOŚ: w Dolinie Górnej Wisły jest coraz więcej ślepowronów. To sukces projektu Life Vistula

Katowicka RDOŚ: w Dolinie Górnej Wisły jest coraz więcej ślepowronów. To sukces projektu Life Vistula
14.09.2024, o godz. 10:46
czas czytania: około 3 minut
0

W Dolinie Górnej Wisły jest coraz więcej ślepowronów – przekazała w czwartek Natalia Zapała, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, współrealizującej projekt mający chronić m.in. ten gatunek czapli.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Głównym celem projektu Life Vistula jest ochrona i poprawa siedlisk ptaków wodno-błotnych na obszarze Doliny Górnej Wisły. Dwoma gatunkami, na których koncentruje się projekt, są rybitwa rzeczna i ślepowron. Z danych katowickiej RDOŚ wynika, że liczebność obu gatunków – wraz z realizacją projektu – osiągnęła rekordowe poziomy.

Jak przekazała w czwartek Zapała, ornitolodzy zaangażowani w realizację projektu zakończyli tegoroczny monitoring liczebności ślepowrona w Dolinie Górnej Wisły. Zebrane dane wskazują, że wobec okresu przed rozpoczęciem projektu liczba par lęgowych tego gatunku wzrosła o 400 gniazd, natomiast wobec 1990 r. wzrost jest ponad 15-krotny.Zgodnie ze szczegółowymi danymi liczba gniazd w Dolinie Górnej Wisły w przeciągu ostatnich dziesięciu lat, czyli okresu sprzed realizacji projektu dotąd, wzrosła ze stanu 873 do 1275 par lęgowych (gdy po raz pierwszy policzono gniazda w 1990 r., było ich 80). Ptaki te gniazdowały w tym roku 21 miejscach i w czterech ostojach Natura 2000.

To sukces projektu Life Vistula

„Wyniki monitoringu wskazują na niewątpliwy sukces projektu Life Vistula. (…) Działania ochronne podjęte w ramach projektu mają przede wszystkim za zadanie zabezpieczenie istniejących miejsc lęgowych i tworzenie nowych poprzez budowę wysp dla ptaków” – wyjaśniła cytowana przez Zapałę Regionalna Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach Mirosława Mierczyk-Sawicka.

„Pokazuje to również, jak duży potencjał ma środowisko stawów karpiowych, żwirowni i dolin rzek dla tego gatunku” – zaznaczyła szefowa katowickiej RDOŚ.

Jak gniazdują  ślepowrony?

Ślepowron gniazduje kolonijnie na zakrzaczonych wyspach na stawach hodowlanych i na zbiornikach pożwirowych. W projekcie zabezpieczono przed niszczeniem przez falowanie wody siedem najważniejszych wysp, na których gniazdują te ptaki. Zasadzono też preferowane przez nie do zakładania gniazd bzy czarne i wierzby.

„Ptaki badane są w tym rejonie od ponad 30 lat. Monitoring populacji lęgowej ślepowrona w Dolinie Górnej Wisły trwa od 1990, kiedy znane były jedynie dwie kolonie lęgowe. Dzisiaj ślepowrony gniazdują w 21 miejscach, a ich udział w całej krajowej populacji lęgowej stanowi średnio 88,4 proc.” – uściślił Jacek Betleja z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego, współbenficjenta projektu Life Vistula.

Wyjątkowa Dolina Górnej Wisły

Oznacza to, że Dolina Górnej Wisły skupia większość populacji ślepowrona w Polsce, jako miejsce lęgu i migracji. W Polsce jest to gatunek objęty ochroną ścisłą, wymagający ochrony czynnej. W skali Europy uważany za gatunek zagrożony z racji zmniejszania się liczebności populacji.

O projekcie Life Vistula

Projekt Life Vistula prowadzony jest od 2018 r. RDOŚ w Katowicach, we współpracy z RDOŚ w Krakowie, z Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i z Towarzystwem na rzecz Ziemi. Jego koszt to 5,5 mln euro. Pieniądze pochodzą z Programu LIFE Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W ostatnich latach w projekcie Life Vistula, prócz zabezpieczania naturalnych miejsc gniazdowania ptaków, m.in. zaprojektowano i zbudowano na Zbiorniku Goczałkowickim sztuczną wyspę, tzw. Ptasią Beczkę, która m.in. stała się nową najliczniejszą w Polsce kolonią lęgową dla rzadkiego gatunku ptaka, mewy czarnogłowej.

Ponieważ projekt obejmuje też działania mające regulować ruch turystyczny na obszarze Natura 2000–Dolina Górnej Wisły, przy brzegach Zbiornika Goczałkowickiego zbudowano infrastrukturę turystyczną: wieżę obserwacyjno-widokową i cztery pomosty pływające, a przy stawie Barzyniec w Ochabach – czatownię do obserwacji ptaków. Projekt potrwa do końca tego roku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024