Powołujemy specjalny ośrodek, który będzie projektował kopalnię w Bytomiu Odrzańskim w taki sposób, żeby to był pierwszy na świecie projekt kopalni zeroemisyjnej – oznajmił prezes miedziowej spółki KGHM Marcin Chludziński.

Szef KGHM poinformował o rozwoju dwóch projektów górniczych. Pierwszy z nich to projekt wydobywczy w „sąsiadujących” z obecną działalnością spółki złożach w Bytomiu Odrzańskim w woj. lubuskim. Chludziński wyjaśnił, że obecnie trwa faza eksploracji złoża, czyli jego identyfikacji.

– Chciałbym maksymalnie przyspieszyć ten projekt – zaznaczył. – Powołujemy w tej chwili specjalny ośrodek, który będzie projektował tę kopalnię w taki sposób, żeby to był pierwszy w świecie, również oczywiście pierwszy w Europie, projekt kopalni zeroemisyjnej. Będziemy tam zużywać czystą energię, maszyny będą elektryczne, co sprawi, że emisja CO2 będzie mała albo zerowa. To jest prawdziwa ekologia w górnictwie miedzi – powiedział szef KGHM.

Strategia spółki obejmuje też drugi projekt górniczy – wydobycia nawozów, a dokładnie soli potasowych nazywanych polihalitami – w Pucku, w woj. pomorskim. Szef KGHM poinformował, że spółka jest w końcowej fazie identyfikacji złoża.

Zdaniem Chludzińskiego, jest to projekt, który spotyka się z dobrą odpowiedzią rynkową, ponieważ widoczne jest coraz większe zapotrzebowanie na ekologiczne nawozy, które nie szkodzą środowisku.

– Polihalit to coś, co zawiera wapń, siarkę czy magnez, a więc wszystko, co jest potrzebne do wzrostu roślin. Zarówno na rynku europejskim, jak i na amerykańskim, jest to pożądany surowiec. Podobne projekty górnicze funkcjonują i powstają np. w Wielkiej Brytanii. Nie obawiamy się o odpowiedź rynkową, chcemy jak najszybciej przejść do fazy budowy, ale faza budowy kopalni to nie jest miesiąc. Sama budowa to okres od trzech do pięciu lat – twierdzi szef KGHM.

Czytaj więcej

Skomentuj