Od 12 czerwca pracownicy i odwiedzający siedzibę Wodociągów Kieleckich korzystają z ciepłej wody w kranach podgrzewanej przez słońce. Spółka zainstalowała na dachu biurowca kolektory słoneczne, które podgrzewają wodę, oszczędzając środowisko naturalne i pieniądze.

Na dachu siedziby Wodociągów Kieleckich przy ul. Krakowskiej zainstalowano 20 kolektorów słonecznych w dwóch sekcjach po 10 sztuk. Ich ekspozycja gwarantuje najlepsze nasłonecznienie w naszej szerokości geograficznej. Maksymalnie mogą podgrzewać 4 metry sześcienne wody na dobę, co w słoneczne i ciepłe dni zapewni całkowite zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową dla biurowca i pozostałych budynków bazy Wodociągów Kieleckich. Gdy słońce będzie za słabe, instalacja będzie wspomagana piecem olejowym. Już po pierwszych testach przeprowadzonych po podłączeniu połowy solarów zużycie oleju opałowego spadło o połowę.

Instalacja została wykonana siłami pracowników Wodociągów Kieleckich. Projektant i dostawcy urządzeń zostali wyłonieni w przetargu na „Wykonanie solarnego systemu pozyskiwania ciepłej wody użytkowej dla potrzeb Bazy Wodociągów Kieleckich przy ul. Krakowskiej”.

– Staramy się robić wszystko dla ochrony środowiska naturalnego. Dzięki dzisiejszej technologii w naszym klimacie można z powodzeniem podgrzewać wodę w kranach przy pomocy energii słonecznej. Oszczędzamy pieniądze i przyrodę, ograniczając spalanie oleju czy gazu. A Wodociągi Kieleckie, z przekonania i ze względu na charakter naszej działalności wspierają wszystkie inicjatywy służące ochronie przyrody – mówi Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.

wod-kiel.com.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj