Kolejne czterdzieści milionów euro zasili rachunek klimatyczny – o już ósma i największa do tej pory transza finansowa pochodząca ze sprzedaży jednostek AAU.

Trafi ona do NFOŚiGW na specjalny rachunek klimatyczny, po tym jak minister środowiska Marcin Korolec podpisał umowę z Federico Ramos ministrem Rolnictwa, Żywności i Środowiska Królestwa Hiszpanii.

Środki ze sprzedaży redukcji emisji CO2 są przeznaczane na finansowanie projektów proekologicznych w Polsce. Te konkretnie, do 2015 r. pomogą sfinansować obniżanie zużycia energii i paliw w transporcie publicznym. Będzie można kupować nowe, ekologiczne autobusy lub dostosowywać stare, np. przez dodanie instalacji gazowej czy inwestować w tramwaje lub systemy sterowania ruchem. Dodatkowe fundusze pozwolą zaiwestować w systemy zarządzania energią potrzebną do oświetlania ulic.

W Polsce jest około 3 miliony lamp ulicznych. 1/3 to stare, ponad trzydziestoletnie urządzenia, które wymagają wymiany a oświetlenie ulic pochłania znaczną część kosztów gmin. Zadłużone samorządy coraz częściej podejmują trudne decyzje o okresowym wyłączaniu lamp ulicznych nocą. Rozwiązaniem mogą być inteligentne systemy sterowania oświetleniem, pozwalające na oszczędności sięgające nawet 50 proc. – bez konieczności ich wyłączania lub wymiana starych lamp na nowe – ekologiczne. Także autobusy miejskie mogą być bardziej ekologiczne: spalać mniej paliwa, emitować mniej zanieczyszczeń do powietrza i być ciche – przyczyniając się do poprawy standardu życia mieszkańców i środowiska.

– Takie inwestycje mogą się stać ekologiczną wizytówką miast, dbających o środowisko i zdrowie mieszkańców. To kolejny etap zazieleniania Polski i przykład przyjaznej ludziom ochrony klimatu. Mniej spalin, mniejsze zużycie energii – to jednocześnie lepszy standard życia Polaków, oszczędność zasobów i ochrona klimatu – powiedział w trakcie konferencji minister Korolec.

„Zazielenienie” to finansowanie ekologicznych inwestycji w Polsce za pieniądze pochodzące z ochrony klimatu. To działania i inwestycje w Polsce, które wspierają rozwój zielonej gospodarki i zmniejszają emisję gazów cieplarnianych. Zazielenienie dotyczy takich przedsięwzięć jak: ocieplanie budynków i oszczędzanie energii w budynkach użyteczności publicznej, szkół, przedszkoli i szpitali; wspierania produkcji czystej energii z odnawialnych źródeł (w biogazowniach rolniczych, przez budowę elektrociepłowni i ciepłowni na biomasę czy przyłączanie wiatraków do sieci elektroenergetycznej). W ramach „zazieleniania” sfinansowano m.in.. projekty termomodernizacyjne Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Łazienek Królewskich i Biblioteki Narodowej. 

źródło: mos.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj