Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Kłopoty firm i zagrożenia zagospodarowania odpadów tematami branżowego webinarium

Kłopoty firm i zagrożenia zagospodarowania odpadów tematami branżowego webinarium
Barbara Krawczyk
13.05.2020, o godz. 7:00
czas czytania: około 2 minut
0

Aktualne problemy branży gospodarki odpadami komunalnymi to temat webinarium, które odbyło się 11 maja. Organizatorami spotkania były Krajowa Izba Gospodarki Odpadami oraz Rada RIPOK we współpracy ze Stowarzyszeniem "Polski Recykling" i redakcją miesięcznika „Przegląd Komunalny”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– Sektor gospodarki odpadami, znajduje się w trudnych czasach. Obok koronawirusa istnieje szereg innych problemów, z którymi musi branża sobie radzić – mówił podczas webinarium Tomasz Uciński, KIGO, PGK Koszalin. Wśród najważniejszych wymienił potrzebę wdrożenia rozszerzonej odpowiedzialności producenta, osiągnięcie niezbędnych poziomów odzysku czy wdrożenie odpowiedniego sposobu postępowania ze skażonymi wirusem odpadami (w tym celu warto wykorzystać moce techniczne krajowych spalarni).

Piotr Szewczyk, Rada RIPOK, ZUOK Orli Staw, przedstawił postulowane rozwiązania prawne i organizacyjne teraz i na przyszłość, które prowadzić by miały do ograniczenia kosztów. – Malejąca efektywność pracy i rosnące koszty to główne problemy instalacji związane z pandemią – stwierdził przewodniczący Rady RIPOK. Zwrócił też uwagę na fakt, że obecnie nie ma wolnych mocy przerobowych w instalacjach,  a zatem gdyby jedna instalacja przestała działać to inna nie jest w stanie przejąć strumienia odpadów.

Natomiast Szymon Dziak-Czekan, Stowarzyszenie “Polski Recykling”, poinformował o złej sytuacji na rynku recyklingu. – Wprowadzenie ROP oznacza niezbędne wsparcie finansowe bez którego dalsze funkcjonowanie firm nie będzie miało sensu. Według szacunków niektórych organizacji mowa o środkach rządu 2,5 mld zł  – powiedział. Wśród postulatów zgłaszanych przez Stowarzyszenie wymienił m.in. racjonalizację nowych wymogów dotyczących recyklerów czy premiowanie produktów z recyklingu.

– WIOŚ nie zaobserwował gwałtownego nasilenia porzucania odpadów, które mogłyby mieć związek z epidemią koronawirusa – powiedział Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Wśród głównych zagrożeń wskazał na niebezpieczeństwo chęci wykorzystania stanu epidemii do obniżenia kosztów związanych z zagospodarowaniem odpadów przez firmy zajmujące się ich odbiorem i zagospodarowaniem np. przez odstąpienia od selektywnej zbiórki czy zmniejszenie częstotliwości odbioru. Podmioty odbierające odpady komunalne mogą też odmawiać odbioru odpadów pochodzących od osób przebywających w izolacji.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024