Do końca września resort środowiska ma rozdzielić prawa do emisji dwutlenku węgla, ale nowe kryteria przydziału wywołały liczne protesty, które mogą znaleźć finał w sądach – pisze „Rzeczpospolita”.

Jak ustalił dziennik, złożenie pozwów w związku z przydziałem limitów na emisję CO2 rozważają Górażdże Cement, Lafarge oraz Mittal Steel Poland. Jednak Paweł Sałek, szef Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (KASHUE)w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zapowiada, nie ugnie się pod presją przedsiębiorców. Według niego nowy sposób rozdziału uprawnień to najlepsze z dotychczas prezentowanych rozwiązań.

Zgodnie z nowymi zasadami przydziału przedsiębiorcy sami wybierają, który rok – 2005 czy 2006 – będzie dla nich podstawą przydziału praw na lata 2008 – 2012 – pisze „Rzeczpospolita”. Emisja dwutlenku węgla zdanego roku ma zostać skorygowana jeszcze o mniejszy niż dotychczas wskaźnik 0,884 .

Zdanie przedsiębiorców błędem jest zastosowanie jednakowych kryteriów dla wszystkich branż. Jak podkreślają, prosta, matematyczna metoda nie promuje firm, które w ostatnich latach zainwestowały w unowocześnianie instalacji, a wręcz odwrotnie będą one ukarane mniejszą liczbą uprawnień do emisji dwutlenku węgla.źródło: Rzeczpospolita

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj