PSL nie zgadza się na proponowaną przez PO ustawę metropolitalną. Zdaniem ludowców metropolii powinno być 16 – tyle, ile województw.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, dziś o konflikcie mają rozmawiać liderzy koalicji. Platforma już raz ustąpiła PSL w tej sprawie. Ludowcy chcieli, żeby było 12 metropolii, a nie siedem, jak zakładało początkowo MSWiA. Po protestach PSL i PiS status metropolii dostały też miasta ściany wschodniej.

Status metropolii mają dostać: Warszawa, Łódź, Kraków, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, aglomeracja śląska, Lublin, Rzeszów, Białystok, Szczecin oraz Bydgoszcz z Toruniem. Ustawa metropolitalna ma ułatwić rozwój dużych miast i otaczających je gmin.

Choć przez ostatnie dwa tygodnie ludowcy przytakiwali planom MSWiA, to wczoraj  wicepremier Waldemar Pawlak w Radiu ZET oświadczył nieoczekiwanie, że PSL nie zgadza się na metropolie.

Wolta PSL zaskoczyła Platformę. – Dziwi mnie zachowanie koalicjanta – mówi szef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski. – W projekcie ustawy jest wymienionych 12 miast, ale nie oznacza to, że inne nie będą mogły starać się o status metropolii, jeśli spełnią określone warunki – podkreśla.

Pomysł ludowców, żeby metropolii było 16, tak jak województw, krytykuje w „Gazecie Wyborczej” prof. Michał Kulesza, współautor projektu ustawy metropolitalnej. – To nie jest ustawa o stolicach województw ani o dużych miastach – mówi Kulesza. – Ona ma wspierać te miasta, których rozwój wpłynie korzystnie na cały kraj i zmniejszy dystans dzielący Polskę od innych krajów Unii. Umieściliśmy na tej liście Białystok, Rzeszów czy Lublin, a nie np. Olsztyn, bo miasta leżące na wschodnich rubieżach Polski i Unii są bardzo ważne z punktu widzenia naszych interesów.

Ustawa metropolitalna wywołuje coraz więcej kontrowersji. O status metropolii chcą walczyć władze Olsztyna i lubuska wojewoda, która chce utworzyć metropolię z Zielonej Góry i Gorzowa.

źródło: Gazeta Wyborcza

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj