Fundacja Ekologiczna ARKA, we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia, rozpoczyna nową edycję kampanii pt. “Kochasz dzieci, nie pal śmieci”.

Kampania jest realizowana jest przy wsparciu środków Unii Europejskiej. W czasie jej realizacji powstaną liczne wydawnictwa, wystawy, film przedstawiając informujące o szkodliwości palenia śmieci.

Raport Komisji Europejskiej informuje, iż co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tysięcy Polaków. W Unii, co dziesiąta osoba umierająca z powodu zanieczyszczonego powietrza  pochodzi z naszego kraju.

Dym ze spalanych w domowych piecach śmieci niestety nie tylko jest smrodliwy, jest szkodliwy dla Twojego zdrowia i zdrowia Twoich dzieci.

Podczas spalania emitujemy do atmosfery:
• pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi,
• tlenek węgla – trujący dla ludzi i zwierząt
• tlenek azotu – powoduje podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc.

Ten  trujący dym zawiera jeszcze: dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami.

– W związku z coraz większą ilością spalanych śmieci w gospodarstwach domowych obserwuję zwiększającą się ilość pacjentów chorych na astmę oskrzelową, alergiczne zapalenia skóry czy alergie pokarmowe. Nawet zdarzają się przypadku chorób nowotworowych, niestety już u dzieci –  alarmuje Krystyna Tarnawa, lekarz  pediatra.

– Gdy strażnicy stwierdzą, iż palone są śmieci mogą nałożyć mandat 100 złotych – wyjaśnia Andrzej Grzegorzek, Komendant Straży Miejskiej w Bielsku-Białej. Dla najbardziej zagorzałych palaczy śmieci sprawa może skończyć się w Sądzie Grodzkim, który może nałożyć grzywnę do 5000 złotych.

– Przy paleniu śmieci dochodzi do osadzania się w kominach sadzy – wyjaśnia kominiarz Krzysztof Kaśków. Dochodzi wtedy do zapłonu przy bardzo wysokiej temperaturze i popękania komina. Jest to bardzo często później przyczyną zaczadzenia.

Kampanię wspiera także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

źródło: naszaziemia.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj