Blisko 4 mln zł dofinansowania otrzymał samorząd Katowic do sześciu inwestycji termomodernizacyjnych w ramach regionalnego programu likwidacji niskiej emisji budynkach wielorodzinnych, koordynowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Dofinansowanie otrzymały trzy projekty, obejmujące sześć budynków: przy ul. Gliwickiej, Słowackiego, Św. Jana i Al. W. Korfantego. Prace rozpoczęły się pod koniec ub. roku i potrwają do końca 2021 r., natomiast inwestycja przy ul. Gliwickiej startuje w I kw. br. i też potrwa do końca br.

Prace obejmują m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych oraz tzw. stropodachu, wymianę okien i drzwi wejściowych, rozbiórkę starych pieców i budowę nowych instalacji grzewczych. Całkowita wartość projektów to ponad 12,2 mln zł. Unijne dofinansowanie to prawie 3,8 mln zł, a wkład własny miasta to ponad 8,4 mln zł.

– Z jednej strony inwestujemy w budynki użyteczności publicznej, jak szkoły, przedszkola, biblioteki, a z drugiej remontujemy budynki mieszkalne. Tylko w ubiegłym roku na ten cel przeznaczyliśmy blisko 66 mln zł – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Tegoroczne plany Katowic dotyczą ponad 30 inwestycji w budynkach mieszkalnych o łącznej wartości przekraczającej 34 mln zł. Obejmą one termomodernizacje, przyłączenia do sieci centralnego ogrzewania, modernizacje w oparciu o program ograniczenia niskiej emisji czy kompleksowe remonty.

Czytaj więcej

Skomentuj