Ministerstwo Środowiska wycofało się z pomysłu, by gminy miały pełną kontrolę nad odpadami – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Firmy prowadzące wywóz odpadów komunalnych nadal będą samodzielnie zawierały umowy o odbiór odpadów z właścicielami nieruchomości. Będą jednak musiały przekazywać gminom 10 proc. opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości. Taki pomysł na rozwiązanie problemów gospodarki odpadami komunalnymi ma Ministerstwo Środowiska, które przygotowało kolejne już założenia do projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – czytamy w "DGP".

Nowe pomysły oznaczają, że resort środowiska wycofuje się z wcześniejszych planów, w których to gminy miały przejąć kontrolę nad odpadami komunalnymi. Samorządy miały pobierać opłaty od mieszkańców na swoim terenie, a firmom prywatnym (wyłonionym w przetargach) zlecać transport i zagospodarowanie śmieci. W ten sposób samorządy miały doprowadzić do ograniczenia na składowiskach ilości śmieci na rzecz większego recyklingu.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj