Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Kolektor i oczyszczalnia

Kolektor i oczyszczalnia
25.02.2008, o godz. 1:04
czas czytania: około 3 minut
0

W Sosnowcu oddano do użytku 15-kilometrowy kolektor sanitarny „Bobrek” i zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków „Radocha II”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Projekt „Gospodarka ściekowa w Sosnowcu” współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej, którego koordynacją zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest największym przedsięwzięciem inwestycyjnym w historii Sosnowca.

Projekt, który obejmuje budowę kolektora sanitarnego „Bobrek” oraz modernizację oczyszczalni ścieków „Radocha II”, uzyskał dofinansowanie z Funduszu Spójności w grudniu 2003 r. W czerwcu 2006 r. rozpoczęto prace budowlane. Pomimo długotrwałych procedur przetargowych, od momentu podpisania wszystkich kontraktów realizacja projektu przebiegała zgodnie z założonym harmonogramem i faktyczne zakończenie prac budowlanych nastąpiło w styczniu 2008 roku.

Beneficjentem projektu jest Gmina Sosnowiec. Zgodnie z zapisami Studium Wykonalności oraz wniosku o wsparcie przedsięwzięcia w ramach funduszu ISPA (obecnie Funduszu Spójności), po zakończeniu inwestycji majątek wytworzony w wyniku realizacji projektu ma zostać wniesiony aportem do RPWiK Sosnowiec S.A.
 
W ramach projektu wybudowano kolektor sanitarny o długości 15 672 m, w tym kanał grawitacyjny 12 908 m i rurociąg tłoczny 2 764 m. W zakresie przebudowy oczyszczalni zmodernizowano istniejące obiekty na terenie oczyszczalni w celu usprawnienia jej pracy i przystosowania do przyjmowania większej ilości ścieków. Zlikwidowano 3 przestarzałe oczyszczalnie, a w ich miejsce zostały wybudowane 4 nowe przepompownie. Podczas układania kolektora sanitarnego „Bobrek” zastosowano nowoczesne techniki wykonywania robót budowlanych (m.in. zagęszczanie gruntu w wykopie metodą jego upłynniania, przewierty, mikrotunele), co pozwoliło na zminimalizowanie zagrożeń i uciążliwości wynikających z budowy kolektora w sąsiedztwie infrastruktury mieszkaniowej, drogowej i kolejowej.

Całkowita wartość projektu przekracza 30,2 mln euro (w tym koszty kwalifikowane 22,7 mln euro), z czego dofinansowanie z Funduszu Spójności stanowi ponad 15,9 mln euro (70% udziału w kosztach kwalifikowanych).

Podczas Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2007 w Poznaniu w dniu 21 listopada 2007 r. Gmina Sosnowiec zdobyła I miejsce i główną nagrodę w kategorii „Projekty realizowane w ramach Funduszu Spójności 2000-2006” oraz tytuł „Eko-Lidera Funduszu Spójności. Kapituła wyboru Eko-Lidera Funduszu Spójności uznała projekt „Gospodarka ściekowa w Sosnowcu” za najsprawniej i najlepiej realizowany w Polsce projekt inwestycyjny z zakresu ochrony środowiska współfinansowany ze środków ISPA/Funduszu Spójności. Narodowy Fundusz koordynuje realizację 88 projektów inwestycyjnych, które w latach 2000-2006 otrzymały wsparcie finansowe z ISPA/Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

Kontynuacją prac związanych z kolektorem sanitarnym „Bobrek” będzie kolejny projekt przygotowywany przez Gminę Sosnowiec pn. „Gospodarka wodno-ściekowa w Sosnowcu – etap II”, planowany również z finansowym wsparciem Funduszu Spójności. Zakres prac będzie obejmować budowę kanalizacji sanitarnej w zlewni kolektora „Bobrek” oraz w tych dzielnicach miasta, w których brak jest kanalizacji lub jest ona w bardzo złym stanie technicznym, a także budowę sieci kanalizacji deszczowej oraz sieci wodociągowej.

źródło: NFOŚiGW

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024