Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton zaleca mieszkańcom Francji i całej UE ograniczenie ogrzewania zimą o 2-3 stopnie w ramach oszczędzania energii. Doradza też oszczędniejsze korzystanie z urządzeń klimatyzacyjnych.

– Usilnie radzę wszystkim moim francuskim rodakom i naszym współobywatelom europejskim, którzy włączają klimatyzator latem tego roku, aby nie ustawiali go zbyt wysoko, a zimą obniżyli ogrzewanie o dwa-trzy stopnie – powiedział Breton w wywiadzie dla stacji BFM Business.

Pod koniec lipca Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie UE do zmniejszenia zużycia energii o 15 proc. do 31 marca 2023 r. w porównaniu ze średnią zużycia w ciągu ostatnich pięciu lat w sytuacji wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu.

– Zaproponowaliśmy te liczby, ponieważ znamy historię. W Japonii, kiedy doszło do katastrofy w Fukushimie, Japończycy postanowili na chwilę zamrozić pracę swoich elektrowni jądrowych. Zdecydowano wówczas, aby zmniejszyć zużycie energii w gospodarstwach domowych o 15 proc. Polegało to na obniżeniu temperatury o 2-3 stopnie w okresie zimowym – wyjaśnił Breton.

Według unijnego komisarza jest to „wykonalne, ale trzeba być zdyscyplinowanym”.

Czytaj więcej

Skomentuj