Komisarz Stavros Dimas spotkał się z Ministrem Środowiska Maciejem Nowickim m.in. o dostosowaniu prawa polskiego do unijnego w dziedzinie środowiska, przygotowaniach do grudniowej konferencji klimatycznej w Poznaniu oraz o pakiecie energetyczno-klimatycznym, w tym emisjach CO2.

Minister Nowicki zapewnił, że strona Polska robi wszystko, by zamknąć konflikty na linii Warszawa-Komisja Europejska i ustalić wszystkie obszary chronione. Rząd przygotował też zgodny z prawem unijnym projekt ustawy o ocenie oddziaływania na środowisko.

Zdaniem komisarza Dimasa, poznańska konferencja będzie dużym sukcesem. "Mam nadzieję, że do 2009 roku osiągniemy międzynarodowe porozumienie w sprawie zmian klimatycznych" – mówił komisarz na wspólnej konferencji prasowej.

Dementując informacje o możliwości przesunięcia, po 2013 roku, objęcia systemem aukcyjnym sektora energetycznego, komisarz Dimas zwrócił uwagę, że decyzja zostanie podjęta wspólnie przez Radę UE i Parlament Europejski w drodze kodecyzji, przy stosunkowo niewielkiej roli Komisji Europejskiej. Jego zdaniem pełen system licytacji w sektorze energetycznym należy wprowadzić do 2013 r. W przypadku obiektów przemysłowych przewiduje się stopniowe wprowadzenie licytacji, aby pozostawić im czas na dostosowanie.

Jednocześnie Stavros Dimas zaznaczył, że Komisja bierze pod uwagę polskie obawy wiążące się z możliwym wzrostem cen energii w Polsce. "Będziemy szukać kompromisu, wcześniej musimy przeanalizować konsekwencje systemu aukcyjnego, ale wiadomo, że środki ze sprzedaży uprawnień pozostaną w państwach członkowskich" – wyjaśnił Dimas.

Minister Nowicki i komisarz Dimas zapowiedzieli spotkanie ekspertów z Polski i Komisji Europejskiej, którzy w ciągu najbliższych dziesięciu dni przeanalizują szczegóły założeń pakietu energetycznego.

źródło: ec.europa.eu/polska

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj