Chcemy, aby Komisja Europejska przyjrzała się dostępności złomu w Europie i zjawisku eksportu złomu – uważa minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak dodał, złom powinien być traktowany jak surowiec strategiczny.

Jak powiedział Waldemar Buda, w ostatnim czasie obserwuje się duży wzrost popytu na złom w Europie, a jednocześnie eksportuje się go dużo, ponieważ moce produkcyjne stali na świecie rosną, a więc rośnie i popyt na złom.

– Może to doprowadzić do ograniczenia dostępności złomu, który jest podstawowym surowcem dla europejskiego hutnictwa – ocenił minister.

Dlatego, jak zapowiedział, zwróci się do Komisji Europejskiej, by przyjrzała się sytuacji na rynku. Jak przypomniał, KE ma szereg narzędzi, by ewentualnie eksport złomu ograniczyć.

Minister poinformował, że spotkał się z przedstawicielami polskiej branży hutniczej, i jak ocenił – sytuacja na rynku stali po wybuchu wojny i napaści Rosji na Ukrainę cały czas jest trudna. Z punktu widzenia odbiorcy cena stali jest wysoka, są informacje o utrudnieniach w dostępie do wyrobów stalowych, np. w sektorze budowlanym. Jednak, jego zdaniem, największe rozchwianie rynku, do którego doszło tuż po wybuchu wojny “mamy już za sobą”, nie ma problemu z dostępnością, ale ceny stali i wyrobów “nie są zadowalające”.

Jak wyjaśnił, zwróci się “o spojrzenie horyzontalne na problem dostępności złomu” do Komisji Europejskiej, ponieważ, jego zdaniem, ograniczenia eksportu złomu na poziomie krajowym byłyby nieskuteczne, i powinny być to działania na poziomie unijnym.

Minister podkreślał, że zamysłem jest zwrócenie uwagi Komisji na problem i podjęcie przez nią działań. Komisja ma cały katalog działań, jak np. kontyngenty eksportowe. Celem, według niego, powinno być doprowadzenie do sytuacji, aby złom przede wszystkim trafiał do unijnych producentów stali.

– Mamy kontakt z innymi krajami i one też widzą ten problem. Ceny rosną i za chwilę problem może eskalować. Liczymy, że nie dojdzie do tej eskalacji – mówił minister.

Rząd liczy również na szybką notyfikację przez Komisję systemu rekompensat dla branży hutniczej z tytułu wysokich kosztów energii. Rząd odpowiada na uwagi Komisji z procesu prenotyfikacji. Pierwszy nabór wniosków o rekompensaty trwa do końca kwietnia, a rząd ocenia, że przy szybkiej notyfikacji pierwsze wypłaty, które powinny stabilizować koszty i ceny po stronie producentów, mogą nastąpić w trzecim kwartale br

Czytaj więcej

Skomentuj