Zakład Gospodarki Odpadami w Bartoszycach wzbogacił się o kompaktor – specjalistyczny pojazd przeznaczony do plantowania, czyli rozgarniania oraz rozdrabniania i zagęszczania odpadów trafiających na składowisko odpadów.

Zakup był możliwy dzięki preferencyjnej pożyczce, którą udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Kompaktor Bomag 672 RB-2 jest maszyną o masie 32,1 tony.

Zagęszczanie odpadów przy użyciu kompaktora jest najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem zmniejszania objętości odpadów, poprzez likwidacje wolnych przestrzeni pomiędzy fragmentami składowanych śmieci, a tym samym najlepszym sposobem wykorzystania przestrzeni składowiska.

Przykład – przeciętna gęstość odpadów komunalnych wynosi 300 kg/m3, a w wyniku kilku przejazdów kompaktorem ich gęstość zwiększa się do ok. 1200 kg/m3 – zagęszczenie to pozwala na zaoszczędzenie pojemności składowiska oraz na zniwelowanie kosztów eksploatacyjnych składowiska poprzez eliminację konieczności stosowania warstw przesypowych. I tak np. dla projektowanej kwatery na odpady komunalne o pojemności. 251 tys. m3 na składowisku w Wysiece koło Bartoszyc bez zastosowania kompaktora jej żywotność przy dotychczasowym strumieniu odpadów była zakładana na ok. 12 lat, a przy zastosowaniu kompaktora jego eksploatacja może wydłuży się czterokrotnie lub możliwe będzie zdeponować w tym samym czasie czterokrotnie większej ilości odpadów.

źródło: wfosigw.olsztyn.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj