1 / 3

Instalacja działa w Zakładzie Utylizacyjnym na Szadółkach. Pracuje od połowy stycznia. Budynek o łącznej kubaturze 80 tys. m sześć., zajmuje powierzchnię 1,3 hektara. Będzie przetwarzać 40 tys. ton odpadów biodegradowalnych rocznie z gospodarstw domowych Gdańska i współpracujących z ZU gmin ościennych (np. Pruszcza Gdańskiego).

Uroczyste otwarcie kompostowni odbyło się 31 stycznia. – To historyczny moment. Oddajemy dziś do użytku hermetyczną kompostownię, jeden z najważniejszych elementów łańcucha zagospodarowania odpadów, których produkujemy coraz więcej – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Mieszkaniec Gdańska wytwarza rocznie ok. 230 kg odpadów organicznych. Tendencja jest rosnąca.

Kompostownia powstawała od 2015 r. Koszt inwestycji wyniósł 48 mln zł, z czego blisko 32 mln zł wyniosła dotacja ze środków unijnych. Jej realizacja nie obyła się jednak bez kłopotów. W trakcie budowy zbankrutował generalny wykonawca.

Gdańsk, ul. Jabłoniowa. Otwarcie hermetycznej kompostowni - konferencja. Nz. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

Instalacja ruszyła 13 stycznia i wykorzystuje najlepsze dostępne techniki (konkluzje BAT), wyprzedzając tym samym obowiązek nałożony przez Komisję Europejską, który wejdzie w życie od 2022 r.

Jak mówią przedstawiciele władz Gdańska, uruchomienie kompostowni może przyczynić do – choćby względnego – ustabilizowania opłat śmieciowych w dobie rosnących kosztów systemu. Niedawno gdański ZUT rozstrzygnął przetarg na odbiór makulatury. Nie będzie już dostawał za nią pieniędzy, będzie musiał dopłacić 200 zł do każdej odebranej tony.

– To pokazuje jak niestabilny jest rynek surowców wtórnych w naszym kraju. Inwestycje takie jak kompostownia, czy spalarnia, która będzie następnym elementem systemu gospodarki odpadami to zabezpieczenia finansowe na przyszłość dla mieszkańców Gdańska – mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska.

Rozruch próbny kompostowni potrwa 60 dni. Prowadzony jest w pełnym obciążeniu materiałem poddawanym kompostowaniu.

Tymczasem kolejne problemy pojawiły się w związku z budową instalacji termicznego przekształcania odpadów. Tym razem kłopoty dotyczą niestabilnych gruntów.

Gdańsk, ul. Jabłoniowa. Otwarcie hermetycznej kompostowni - konferencja

Czytaj więcej

5 Komentarze

  1. Czy nie udało się zretuszować pokazowego zdjęcia reklamującego prawdopodobnie wytworzony kompost pełen rozerwanych worków z tworzyw sztucznych, które jak się domyślam są idealnym nawozem lub ulepszaczem gleby, totalna paranoja. Myślałem, że odchodzimy od kompostowania zmieszanych odpadów komunalnych, podsitowia, widać jakiej jakości kompost wytwarzamy (na zdjęciu), kompostownie powinny być dedykowane tylko do odpadów zielonych i kuchennych, produkcja z założenia kompostu nieodpowiadającego wymaganiom to jakaś aberracja. Widać ktoś dalej nam wpycha ciemnotę za grube miliony.

    • W większości kompostowni przesiewanie kompostu jest na końcu a nie początku procesu produkcyjnego, więc na zdjęciach widać pół produkt

    • Warszawskie osady ściekowe są spalane w spalarni. Okazało się, że wystarczyła 2 tygodniowa naprawa. Nie wiadomo po co czekano z nią ponad rok…

Skomentuj