We Wrocławiu powstanie kompostownia odpadów zielonych, służąca składowaniu odpadów z miejskich terenów zielonych. Kosztować będzie 4 mln euro, a jej budowa potrwa do końca 2009 r.

Inwestycja zlokalizowana będzie na wrocławskim Janówku, w pobliżu Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków na terenie ponad 6 ha. Oprócz kompostowni znajdzie się tam także m.in. magazyn kompostu gotowego z uszczelnionym dnem, odremontowany będzie też istniejący już budynek magazynu, w którym powstanie zaplecze techniczne i sanitarno-biurowe.

Kompostownia będzie przyjmowała głównie odpady pochodzące z terenów zielonych należących do miasta, czyli np. gałęzie i trawę z parków czy skwerów, które obecnie trafiają na wysypiska. Obiekt będzie mógł przerobić 6 tys. ton odpadów rocznie.

Odpady do kompostowni będą mogli przywozić np. też sami mieszkańcy czy przedsiębiorcy. Będzie to usługa odpłatna, ale cena składowania odpadów zielonych nie jest jeszcze znana. W kompostowni będzie można także kupić kompost. Jeśli okaże się, że usługi obiektu cieszą się dużym powodzeniem, może on zostać rozbudowany.

Dotacja na utworzenie kompostowni z unijnego Funduszu Spójności wynosi 1,84 mln euro. Wykonawcą robót będzie katowickie konsorcjum firm Haller S.A.

źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj