Wrocławska firma Komunalnik w przetargu na wywóz odpadów w Poznaniu ogłoszonym przez GOAP wystartowała z ofertą tańszą niż Remondis, w którym udziały ma miasto.

W ogłoszonym przez GOAP przetargu na wywóz odpadów w Poznaniu w latach 2018-2021 udział zgłosiły do tej pory cztery firmy: Komunalnik, Remondis, ATF i FB Serwis. Z czego ostatnia zadeklarowała chęć odbioru śmieci tylko z dwóch dzielnic: Grunwald i Rataje.

Przetarg obejmuje wywóz odpadów z 15 sektorów: siedem to dzielnice Poznania, a osiem – pozostałe gminy należące do związku Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej.

Co ciekawe, najtańszą ofertę we wszystkich sektorach przedstawił nie lokalny Remondis, a Komunalnik z Wrocławia. Jak zauważa Gazeta Wyborcza, firma do tej pory nie obsługiwała tak dużych aglomeracji jak Poznań.

Spółka zaoferowała jednak ceny nie tylko niższe niż Remondis, ale i znacznie poniżej budżetu GOAP-u. Związek chciał przeznaczyć na ten cel ok. 160 mln zł. Komunalnik za swoje usługi chce zaledwie 108 mln zł, najtaniej we wszystkich sektorach. Remondis zaproponował 170 mln zł.

Atrakcyjnie finansowo kształtuje się też oferta ATF z Mirosławca, która wyceniła wywóz śmieci na 137,5 mln zł. FB Serwis, pomimo tego że wystartował tylko w dwóch dzielnicach, zaproponował cenę jeszcze wyższą niż Remondis.

Mimo niewątpliwej przewagi ekonomicznej nad innymi oferentami, działalność wrocławskiego Komunalnika od lat budzi w branży negatywne emocje. Firma była m.in. podejrzewana o to, że, zamiast wywozić odpady do odpowiednich zakładów, mieszała je z gruzem i zakopywała.

Nieprawidłowości w działalności spółki na łamach “Przeglądu Komunalnego” opisywał również Andrzej Sobolak, były prezes ZGO Gać. Firma miała się dopuszczać m.in. zmniejszania ilości przywożonych odpadów z obsługiwanych przez nią gmin, wywozu niezgodnego z harmonogramem czy oszukiwania systemu GPS poprzez podjeżdżanie śmieciarką pod bramę RIPOK bez opróżniania ładunku.

Przeczytaj cały artykuł >>> “Po co policja w odpadach?”

Dyrekcja GOAP póki co nie chcą komentować złożonych w przetargu ofert. Na analizę wniosków związek ma jeszcze dwa tygodnie. Jednak, jak nieoficjalnie dowiedziała się telewizja WTK, GOAP planuje zmodyfikować warunki przetargu i ogłosić go ponownie.

Źródło: Gazeta Wyborczaepoznan.pl

Czytaj więcej

13 Komentarze

  1. O żesz Kulson.
    PIS przy władzy a tu takie wałki. Trzeba mieć duże cochones żeby robić takie wały w biały dzień. Chyba że pragnienie pieniądza jest silniejsze niż ból dupy w pierdlu.

  2. Hehe i dobrze. Niechże w końcu wywalą te zagraniczne Remondisy, Alby, Sity itp. rzeczy. Duże firmy = duże łapówki dla urzędników, a co za tym idzie brak kar dla ww. firm. Usługi wątpliwej jakości ale jakoś im się udaje unikać kar. Wyniszczanie za to firm regionalnych, będących na lokalnym rynku od zawsze. Bezwzględnie gospodarką odpadami powinny zająć się spółki miejskie, dzięki którym pieniądze zostają na miejscu nie wypływają do Niemiec, Francji itp. Te złodziejskie korporacje stosują nieczyste metody wobec mniejszych firm. Dlaczego? A dlatego, że mniejsze firmy potrafią wykonać zadania mniejszymi nakładami. I to jest oszczędność. Po co tyle biurokracji? Co to daje? NIE CHCEMY OBCEGO KAPITAŁU PONIEWAŻ TO MY CHCEMY ZROBIĆ NA SMIECIACH. WSPOMNIANE FIRMY JUŻ DOSYĆ NAKRADŁY WIĘC PORA NA ZMIANĘ KIERUNKU.

  3. Firma remondis Poznań to jeden GIGANTYCZNY przekręt. Wszystko wskazuje na to, że teraz zajmą się tym bardzo odpowiednie służby.

  4. Czas pokaże która firma to mafia 😉 myśle że d… się pali tym co okradali społeczeństwo z Poznania. A ten ktoś ma informacje skąd ? Z Remindisu pewnie hagaha. Smutno będzie jak gówno wypłynie i pieniacze już robią to za co im płacą prawdziwi przestępcy gospodarczy.
    Przytoczę komentarz realisty ze ta sama firma wykonuje identyczna usługę w Opolu za stawki Komunalnika. Szczyt hipokryzji i błazenada.

    • Remondis wywoził odpady zbiórki selektywnej w tym samym kodzie co odpady komunalne, kasując za jedne i drugie taką samą cenę. Ale koledzy z Goapu tego nie widzieli, oj kasa szła pod stołem. PGKiM z Obornik podrzucała na Winogrady odpady od dnia kiedy weszli na sektor. Podrzuca do dziś odpady z przystanków tramwajowych.

Skomentuj