SAS to oprogramowanie służące samorządom gmin, miast i powiatów do gromadzenia, analizy, opracowywania i prezentacji danych, uzupełniających statystykę publiczną, które dotyczą finansów lokalnych, demografii, oświaty, kultury, pomocy społecznej, transportu, gospodarki mieszkaniowej i komunalnej. Zawiera też zestaw wskaźników zrównoważonego rozwoju (opisujący ład przestrzenny, gospodarczy i społeczny) i udostępnia ankiety do badania opinii mieszkańców. Ostateczną miarą rozwoju miasta jest jakość życia mieszkańców. Najlepiej mierzyć ją równocześnie obiektywnymi miarami, którymi jest właśnie zestaw wskaźników zrównoważonego rozwoju, oraz danymi subiektywnymi, pochodzącymi z badań opinii mieszkańców.
Podczas drugiego dnia Kongresu, w związku z organizowaną w Poznaniu konferencją klimatyczną, zostaną przedstawione przykłady działań władz lokalnych na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym (m.in. z Bielska-Białej).
Kongres zastąpił dotychczasowe jesienne obrady Zgromadzenia Ogólnego Związku. Dzięki zmianie formuły, debaty odbywają się teraz w znacznie poszerzonym składzie – nie tylko w gronie delegatów miast do Związku, ale także członków Komisji roboczych Związku, ekspertów i przedstawicieli miast niezrzeszonych w ZMP. Tematyka dotychczasowych kongresów dotyczyła m.in.: polityki miejskiej, atrakcyjności miast oraz możliwości, jakie daje miastom członkostwo w UE.
źródło: samorzad.pap.pl
Komentarze (0)