Kolejna, XIII edycja, Konkursu o Puchar Recyklingu, którego organizatorem jest redakcja „Przeglądu Komunalnego”, dobiegła końca. Dziś w Poznaniu odbedzie sie Finał Konkursu.

Wpłynęło 297 szczegółowych zgłoszeń, które były rozpatrywane podczas spotkań komisji. W kategorii „Szklana Statuetka” zarejestrowano 51 zgłoszeń, w kategorii „Srebrna Puszka” – 19, w kategorii „Lider Zbiórki Tworzyw” – 50, w kategorii „Złota Bela Makulatury” – 51,  w „Zielona Bateria” – 28, w „Zielonym Kontakcie” – 25, w kategorii „Edukacja Ekologiczna” – 48, w „Liderze Sortowni” – 18, w kategorii „Rekordowy Karton” – 15 zgłoszeń. Najwięcej zgłoszeń otrzymano z województwa śląskiego i dolnośląskiego – po 11, z wielkopolskiego – 10.

Wśród uczestników największą część stanowiły przedsiębiorstwa związane z gospodarką odpadami. Oprócz nich zgłosiło się 14 placówek oświatowych i centrów edukacji ekologicznej, 3 stowarzyszenia ekologiczne, 10 urzędów miejskich i gminnych.

Ogółem zebrano selektywnie ponad 425 tys. ton odpadów (cztery razy więcej niż w poprzedniej edycji!), w tym 40 tys. ton szkła, 508 ton puszek aluminiowych, 22 tys. ton tworzyw sztucznych, 20 tys. ton makulatury, 130 ton baterii, 4,2 tys. tony zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz 450 ton opakowań po płynnej żywności. Zgłoszone do Konkursu sortownie wydzieliły 145 tys. ton surowców wtórnych, które przekazano do recyklingu, a nie trafiły na wysypisko.

Zasięg programów edukacyjnych zgłoszonych tylko w kategorii „Edukacja Ekologiczna” objął ponad 7,2 mln mieszkańców (2 miliony więcej w porównaniu do ubiegłorocznej edycji), a suma zgłoszonych budżetów programów edukacyjnych wyniosła ponad 4 mln zł.

Jak i w poprzednich edycjach, jest o co walczyć. Oprócz prestiżowych Pucharów Recyklingu, tytułu Tygrysa Recyklingu i statuetek w każdej kategorii, do zdobycia jest pula 195 tys. zł ufundowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla zdobywcy tytułu Tygrysa Recyklingu przewidziano nagrodę w wysokości 20 tys. zł, dla 4 uczestników, którzy otrzymają Puchar Recyklingu – po 10 tys. zł i dla laureatów (zdobywców statuetek) poszczególnych kategorii po 5 tys. zł.

Do tego dochodzą nagrody finansowe ufundowane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Poznania, Torunia, Zielonej Góry i Warszawy oraz nagroda finansowa od Fundacji PlasticsEurope Polska. Pula tegorocznych nagród przekroczyła 300 tys. zł.

www.pucharrecyklingu.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj