Reklama

ad1a stihl [09.09-30.09.24]

Konsekwencje wdrożenia pakietu klimatycznego dla Polski

Konsekwencje wdrożenia pakietu klimatycznego dla Polski
06.11.2008, o godz. 13:38
czas czytania: około 2 minut
0

Konsekwencje wdrożenia pakietu energetyczno-klimatycznego w kształcie postulowanym przez Komisję Europejską były przedmiotem obrad sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Zdaniem wiceministra gospodarki Marcina Korolca, postanowienia w sprawie pakietu zadecydują o przyszłości polityki klimatycznej na całym świecie. – Naszym zdaniem propozycje KE z 23 stycznia br. są niedopracowane – powiedział. – Dziwi mnie, że decyzję w sprawie tak fundamentalnego dla przyszłości Wspólnoty projektu Komisja chce podjąć zaledwie w ciągu jednego roku – dodał.

Według wiceministra, w propozycji tej brakuje m.in. mechanizmu, który pozwalałby reagować na wzrost ceny uprawnień ponad poziom przewidywany przez KE. – Komisja szacuje, że cena uprawnienia do emisji będzie się wahać w granicach 38-39 euro. Niezależni analitycy wskazują natomiast, że może to być nawet 80 euro – poinformował.

Wiceminister Korolec ostrzegł również przed negatywnymi konsekwencjami w postaci zjawiska carbon leakage. – Przyjęcie pakietu klimatycznego w obecnej postaci może doprowadzić do przenoszenia produkcji przemysłów energeochłonnych poza granice UE – powiedział. Jego zdaniem, najboleśniej skutki tego zjawiska odczują takie kraje jak Polska, Węgry, Słowacja, Bułgaria, Rumunia i Czechy.

W opinii wiceministra gospodarki, nie można mówić o walce ze zmianami klimatycznymi nie troszcząc się równocześnie o poziom konkurencyjności gospodarki. – Nie możemy rezygnować z przyjętych celów redukcji emisji CO2, ale musimy wziąć pod uwagę sytuację gospodarczą na świecie – powiedział. – Za wdrożenie pakietu najwięcej zapłacą nowe państwa członkowskie a to właśnie one mają być motorem wzrostu gospodarki europejskiej w najbliższych latach – poinformował. Przypomniał, że średnia wzrostu PKB dla państw „starej piętnastki” wyniesie w przyszłym roku 0,2 proc., natomiast wzrost gospodarczy w Polsce będzie powyżej 4 proc.

Podsekretarz stanu w MG zapewnił, że Polska popiera unijny cel dotyczący 20-proc. redukcji emisji CO2 do 2020 r., zastrzeżenia budzi tylko sposób jego osiągnięcia. Jego zdaniem o wiele lepsze są rozwiązania systemowe zgłaszane przez Polskę. – System wskaźnikowo-aukcyjny pozwoli zrealizować cele, które wyznacza KE, ale o wiele taniej – powiedział.

źródło: mg.gov.pl


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024