Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Konsolidacja. Panaceum dla branży wod-kan?

Konsolidacja. Panaceum dla branży wod-kan?
Anna Lembicz
01.02.2015, o godz. 18:43
czas czytania: około 4 minut
0

Po budzącym sporo emocji raporcie firmy doradczej Ernst & Young na temat sytuacji w sektorze wod-kan, głos zabrała Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”, która wydała w tej sprawie oświadczenie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

W drugiej połowie stycznia firma doradcza Ernst & Young (EY) przedstawiła ekspertyzę dotyczącą sektora wodociągowo-kanalizacyjnego w Polsce.

EY krytykuje branżę…

Autorzy raporty EY przypominają w swoim opracowaniu, że w latach 2003-2013 na budowę lub modernizację sieci wodno-kanalizacyjnych i oczyszczalni ścieków w Polsce wydano ponad 70 mld zł, a do końca 2015 r. planowane są kolejne inwestycje (wyłącznie na kanalizację przeznaczone zostanie 17 mld zł). Zarzucono jednak przy tym branży, że nie chwali się tymi sukcesami i to nawet jeśli gigantyczne nakłady na budowę nowej infrastruktury, modernizację i budowę nowych obiektów, spowodowały, że Polska nie tylko nadrobiła ogromne zapóźnienie technologiczne i dogoniła Europę, ale coraz częściej można usłyszeć głosy, że pod kątem zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych wręcz „przegoniła” kraje „Starej Unii”.

Piętnowano również rozdrobnienie tego sektora gospodarki, przytaczając liczbę aż 1600 przedsiębiorstw wod-kan działających w Polsce. Zdaniem ekspertów EY w Polsce potrzebny jest nowy model funkcjonowania tej branży w wyniku zacieśnienia współpracy przedsiębiorstw – czyli w oparciu o regionalizację czy konsolidację.

Jak zauważyli eksperci EY cała tytaniczna praca przy wielomilionowych inwestycjach w połączeniu z malejącym zużyciem wody przez Polaków i rozdrobnieniem branży wod-kan paradoksalnie przełożyła się finalnie na wzrost cen wody i rachunków przeciętnego Kowalskiego.

W raporcie podkreślono także, że w Polsce ponad 90% podmiotów sektora wodno-kanalizacyjnego to podmioty komunalne. Władze gmin są zarówno właścicielami przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, regulatorami a także przedstawicielami odbiorców usług. – W sytuacji, gdy pełnią 3 role, które teoretycznie powinny generować konflikt interesów, trudno jest ustalić ekonomicznie uzasadnione reguły ustalania cen za wodę i ścieki, a gminy mają pełną dowolność w ustalaniu taryf – wskazują autorzy raportu.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024