Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Konsolidacja. Panaceum dla branży wod-kan?

Konsolidacja. Panaceum dla branży wod-kan?
Anna Lembicz
01.02.2015, o godz. 18:43
czas czytania: około 4 minut
0

Po budzącym sporo emocji raporcie firmy doradczej Ernst & Young na temat sytuacji w sektorze wod-kan, głos zabrała Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”, która wydała w tej sprawie oświadczenie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

…a IGWP odpowiada

Raport firmy Ernst & Young był szeroko komentowany w ogólnopolskich mediach, oficjalnie głos zabrała także Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”, która zrzesza 450 przedsiębiorstw rynku wody i ścieków. W oświadczeniu Doroty Jakuty, prezes IGWP czytamy:

“W związku z publikacjami w Rzeczpospolitej, na portalu Wyborcza.pl i wywołaną debatą publiczną na temat cen dostarczania wody i odprowadzania ścieków dla odbiorców indywidualnych w Polsce, Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” zrzeszająca przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne oświadcza, co następuje:

Sposób kształtowania cen za usługi wodno-ściekowe określa rozporządzenie ministra budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 roku w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Poprawność konstruowania taryf sprawdzają i zatwierdzają organy samorządowe, które są właścicielami większości firm wodociągowych. W gestii samych przedsiębiorstw jest profesjonalna troska o zapewnienie wysokiej jakości usług i sprostanie standardom właściwym dla kraju, będącego od stosunkowo niedawna członkiem Unii Europejskiej. Do tej troski sprowadza się też odpowiedzialność zrzeszającej przedsiębiorstwa wod-kan IGWP, która stara się pomagać w realizacji celów z dobrym skutkiem.

Organy samorządowe decydują również – na podstawie rozeznania lokalnych potrzeb – o charakterze i rozmiarach inwestycji w infrastrukturę sieci wodno-kanalizacyjnej, a także w instalacje oczyszczania i utylizacji ścieków. Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne są wykonawcami tych decyzji. Koszty amortyzacji od powstałego majątku, niezależnie od źródeł finansowania inwestycji, mają wpływ na ceny usług świadczonych przez branżę oraz na ich zróżnicowanie w skali kraju i sięgają od 20-40% ceny. Polska branża wod-kan buduje swoje instalacje od podstaw – kraje Europy Zachodniej dbają o utrzymanie dawno uzyskanego wysokiego poziomu. Z powodu położenia Polski w zlewisku Morza Bałtyckiego, nasz kraj obowiązują najwyższe w Europie unijne normy ochrony środowiska, a ich realizacja wymaga zastosowania najnowocześniejszych technologii i urządzeń. To przekłada się na wysokość cen, ale także na jakość wody i środowiska.

Branża wodociągowo-kanalizacyjna jest żywotnie zainteresowana dobrymi rozwiązaniami organizacyjnymi i z troską patrzy w przyszłość. W dzisiejszej dyskusji medialnej i publicznej, konsolidacja traktowana jest, jako panaceum, które zmniejszy ceny za wodę i ścieki. Poszukiwanie dobrych rozwiązań jest zawsze cenne, ale należałoby je poprzeć szczegółową, wnikliwą analizą. Rozsądek nakazuje, aby jakiekolwiek działania oprzeć o rzetelny rachunek ekonomiczny, a tych wyliczeń nie ma. W krajach członkowskich UE stosowane są różne modele organizacyjne, niestety z różnym skutkiem. Nie jest też tak, że rozwiązanie, które sprawdza się w jednym kraju – sprawdzi się i w innym. Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” od dawna zwraca uwagę, że konieczne jest większe zaangażowanie władz na szczeblu centralnym w tworzenie i wdrożenie spójnej koncepcji dalszego rozwoju branży wodno-kanalizacyjnej w Polsce.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024