W lutym 2015 r. Komisja Europejska wycofała dotychczasową propozycję zmian legislacyjnych w niektórych dyrektywach dotyczących gospodarki odpadami. Zapowiedziała jednocześnie, że w 2015 r. zaprezentuje nowy, bardziej ambitny pakiet, który w pełni będzie realizował podejście gospodarki o obiegu zamkniętym (ang. circular economy). Jak wynika z dotychczasowych sygnałów, w przeciwieństwie do poprzedniego dokumentu, nowa propozycja będzie uwzględniać wszystkie etapy cyklu życia produktu, a w szczególności takie aspekty jak projektowanie, zrównoważona produkcja i konsumpcja, efektywność surowcowa, innowacje czy zagospodarowanie odpadów. Mowa jest więc zatem o odejściu od gospodarki linearnej, opierającej się na zasadzie „weź – wyprodukuj – zużyj – wyrzuć”, w której odpady często traktowane są jako ostatni etap cyklu życia produktu. W gospodarce o obiegu zamkniętym istotne jest to, żeby odpady – jeżeli już powstaną – były traktowane jako surowiec. Temu mają służyć wszystkie działania poprzedzające powstanie odpadów. Gospodarka o obiegu zamkniętym wymaga więc zmian w całym łańcuchu dostaw, w tym w obszarze projektowania produktów, modeli biznesowych, wyborów konsumpcyjnych oraz zapobiegania powstawaniu odpadów i efektywnych sposobów ich zagospodarowania. W kwietniu 2015 r. Komisja Europejska opublikowała na swojej stronie internetowej Mapę drogową Strategii dotyczącej gospodarki o obiegu zamkniętym.
Ministerstwo Gospodarki mając na uwadze planowaną inicjatywę Komisji Europejskiej w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym (ang. circular economy) postawiło wypracować już teraz wspólne stanowisko w tej sprawie. We wtorek ogłosiło konsultacje w tej sprawie.
Materiał do konsultacji wskazuje na spodziewany zakres przyszłych prac nad gospodarką o obiegu zamkniętym oraz opracowana przez Komisję Europejską Mapa drogowa w sprawie Strategii dotyczącej gospodarki o obiegu zamkniętym. Stanowisko można przekazywać do 15 czerwca 2015 r. na adres email [email protected].
W czwartek konsultacje ogłosiła natomiast Komisja Europejska, która zbierać będzie uwagi do tych dokumentów do 20 sierpnia 2015 r.
Komentarze (0)