Jeszcze tylko kilka dni potrwają konsultacje społeczne w Szczecinie w sprawie nowej gospodarki odpadami. Aby dodatkowo zachęcić mieszkańców do zabrania głosu w tej sprawie, miasto rozdaje ulotki i wiesza plakaty.

Do tej pory udział w konsultacjach wzięło blisko 630 osób, a swoje opinie na temat sposobu naliczania opłat wyraziło blisko 70 mieszkańców.  Aby jeszcze bardziej zachęcić Szczecinian do udziału w konsultacjach społecznych miasto wydrukowało prawie 11 tys. ulotek, które są rozdawane interesantom w Biurze Obsługi Interesantów i w filii urzędu miasta na prawobrzeżu, a także podczas festynów, które odbywają się w Szczecinie (wzór ulotki w załączniku). Oprócz tego w tramwajach, autobusach oraz w siedzibach Rad Osiedli zawiśnie w sumie 300 plakatów, informujących o trwających konsultacjach.

Konsultacje społeczne trwają na stronie konsultuj.szczecin.pl i zakończą się 18 października br. Następnie odbędzie się specjalna sesja rady miasta poświęcona tylko temu tematowi. Do tej pory mieszkańcy Szczecina w przeważającej większości zagłosowali za obliczaniem stawki za wywóz śmieci w zależności od liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym (361 głosów czyli ok. 55 proc), metoda od ilości zużytej wody zdobyła 140 głosów, a od powierzchni mieszkania 125 głosów.

Na stronie internetowej konsultuj.szczecin.pl znalazły się trzy wersje projektu uchwały dotyczącego obliczania stawki za wywóz śmieci: od metrów kwadratowych mieszkania, od zużycia wody i od liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym. Na stronie znajdują się również kalkulatory opłat, dzięki którym mozna policzyć, ile zapłacić trzeba będzie za śmieci przy danej metodzie. Każdy z mieszkańców może również opowiedzieć się za konkretną metodą i oddać na nią swój głos.

W ubiegłym roku Sejm przyjął ustawę, która zobowiązuje gminy odbierania obowiązku i zagospodarowania odpadów komunalnych. Zmienia się również sposób naliczania opłat. Wg nowych zasad nie będziemy płacić za wywóz odpadów firmie wywozowej, ale bezpośrednio gminie, która w drodze uchwały określi stawki. Nowe zasady ruszą 1 lipca 2013 roku. Szczecin, tak jak i inne gminy musi wypracować racjonalny system naliczania opłat za wywóz śmieci, w oparciu o jedną z kilku możliwości, które wskazuje ustawa.

źróło: szczecin.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj