Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Kontrole podmiotów odbierających odpady to ustawowy obowiązek gmin. Jak przeprowadzić kontrolę?

Kontrole podmiotów odbierających odpady to ustawowy obowiązek gmin. Jak przeprowadzić kontrolę?
04.04.2023, o godz. 13:36
czas czytania: około 3 minut
0

Wzrost odnotowywanych przez organy ścigania i organy administracji przypadków patologii w gospodarce odpadami, szczególnie często na terenach gminnych (np. porzucane odpady), był podstawą do zaostrzenia sankcji w Kodeksie karnym za przestępstwa w środowisku. Aktualna sytuacja wymusza na samorządach konieczność zwiększonego nadzoru oraz kontroli w obszarze gospodarki odpadami, począwszy od podmiotów obsługujących gminy w zakresie odbioru odpadów. Kontrole podmiotów odbierających odpady to ustawowy obowiązek gmin

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Jakie przepisy regulują kwestie kontroli podmiotów obsługujących gminy w zakresie odbioru odpadów przez samorządy? Jakie są obowiązki samorządów w tym obszarze gospodarki odpadowej jako organów kontrolnych? Jak prawidłowo ustalić i udokumentować stan faktyczny oraz przeprowadzić kontrolę podmiotu odbierającego odpady? To główne, ale nie  jedyne pytania, na które odpowiedzi będzie można poznać podczas szkolenia online, które odbędzie się już 17 kwietnia : Zadania organów samorządowych w zakresie kontroli i działań pokontrolnych dotyczących gospodarki odpadami

Każdy uczestnik szkolenia wraz z materiałami szkoleniowymi otrzyma wzorcowe dokumenty przydatne podczas przeprowadzania kontroli w obszarze gospodarki odpadami. Pakiet dokumentów dla zarejestrowanych Uczestników szkolenia zawiera:

 1. Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli
 2. Upoważnienie do kontroli
 3. Oświadczenie o wielkości przedsiębiorcy
 4. Oświadczenie o kontroli innego organu
 5. Postanowienie o kontynuowaniu kontroli
 6. Postanowienie o odstąpieniu od kontroli
 7. Protokół oględzin
 8. Protokół przesłuchania
 9. Protokół ze złożenia informacji
 10. Zawiadomienie o przedłużeniu czasu kontroli
 11. Zawiadomienie o przerwaniu kontroli
 12. Protokół kontroli
 13. Zawiadomienie o wszczęciu postępowania
 14. Zawiadomienie o przedłużeniu terminu postępowania
 15. Zawiadomienie o zakończeniu zbierania materiału dowodowego
 16. Wykaz przykładowych pytań do kontroli podmiotu odbierającego odpady komunalne

Szczegóły oraz formularz rejestracji dostępne są na stronie

kontroleodpadow.abrys.pl

 

Podczas szkolenia ekspert prowadzący wyjaśni między innymi jakie przepisy regulują kwestie uprawnień samorządów do kontroli w zakresie gospodarki odpadowej oraz jakie są prawa i obowiązki zarówno organów kontrolnych oraz podmiotów kontrolowanych przez samorządy. Omówimy w jaki sposób powinna przebiegać kontrola, jakie są jej etapy oraz na co zwrócić szczególną uwagę. Ekspert prowadzący wyjaśni jakie dokumenty należy przygotować przed, w trakcie i po kontroli a wzory dokumentów zostaną udostępnione uczestnikom po szkoleniu w wersji elektronicznej.

Wśród omawianych zagadnień znajdzie się też kwestia procedur przy stwierdzeniu porzucenia odpadów w miejscu nieprzeznaczonym do ich składowania lub magazynowania oraz omówienie nowych regulacji w zakresu przestępczości środowiskowej wraz z aktualnym katalogiem kar.

Odbiorcy szkolenia

Do udziału w szkoleniu szczególnie zapraszamy przedstawicieli organów samorządowych prowadzących bądź przygotowujących się do prowadzenia kontroli z zakresu gospodarki odpadami, wszystkich zainteresowanych poszerzeniem lub uzupełnieniem wiedzy w zakresie kontroli organów samorządowych wobec podmiotów korzystających ze środowiska, ich praw i obowiązków a także przedsiębiorców i osoby fizyczne planujące działalność w gospodarce odpadami.

Pakiet korzyści po szkoleniu

Każdy Uczestnik szkolenia  Zadania organów samorządowych w zakresie kontroli i działań pokontrolnych dotyczących gospodarki odpadami otrzyma:

– materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej,

– dostęp do nagrania ze szkolenia,

– wzorcowe dokumenty przydatne podczas przeprowadzania kontroli w obszarze gospodarki odpadami,

– zaświadczenia udziału w szkoleniu.

Ekspert prowadzący

Szkolenie poprowadzi dr inż. Anna Popławska – ekspert w dziedzinie gospodarki odpadami oraz certyfikowany audytor wewnętrzny systemu zarządzania środowiskowego. Z wykształcenia i zawodowo związana z ochroną środowiska. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie gospodarki odpadami, w tym kontroli przestrzegania przepisów w zakresie gospodarki odpadami przez podmioty korzystające ze środowiska.

Prowadziła prelekcje w trakcie konferencji branżowych poświęconych problemom w gospodarce odpadami, a także zajęcia w ramach szkoleń między innymi dla funkcjonariuszy Policji, sędziów i prokuratorów, których celem było wypracowanie sposobu współpracy organów ochrony środowiska z organami ścigania i dostarczenie wiedzy z obszaru gospodarki odpadami. Autorka raportów, zestawień i publikacji o tematyce gospodarki odpadami i problemów w niej występujących, w tym działań naruszających prawo i nielegalnych praktyk.

Szczegóły oraz formularz rejestracji dostępne są na stronie

kontroleodpadow.abrys.pl

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024