Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Koronawirus: fontanny są bezpieczne, zagrożenie stanowią ich użytkownicy

Koronawirus: fontanny są bezpieczne, zagrożenie stanowią ich użytkownicy
szp
22.05.2020, o godz. 12:55
czas czytania: około 2 minut
0

Same w sobie fontanny i kurtyny wodne nie stanowią zagrożenia w czasie epidemii koronawirusa. Jednak ich uruchamianie - zwłaszcza w dużych miastach - zachęca do przebywania w ich pobliżu większych grup. A to już może stanowić zagrożenie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Skażenie aerozolu wodnego cząstkami wirusa SARS-CoV-2 „możliwe jest głównie teoretycznie”.

Dodatkowymi sposobami zapobiegawcze mogą stanowić ewentualne zakazy zbliżania się na odległość 2 m do fontanny lub innej atrakcji wodnej oraz dezynfekcja wody wewnątrz instalacji wodnej tych urządzeń. To ważne zwłaszcza w fontannach z systemem recyrkulacji wody oraz instalacjach typu „dry-plaza” – tak uważa Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w piśmie skierowanym do Głównego Inspektora Sanitarnego.

PZH zwraca jednak uwagę, że ryzyko szerzenia się zakażeń SARS-CoV-2 poprzez dostępne w przestrzeni publicznej atrakcje wodne związane jest przede wszystkim z gromadzeniem się wokół nich grup osób, pragnących korzystać w ten sposób z rekreacji i odpoczynku.

„Sprzyja to naruszaniu zasad dystansowania społecznego, co w największym stopniu przyczynia się do zwiększenia ryzyka transmisji zakażenia” – czytamy w opinii. – „Należy liczyć się ze znaczną liczbą odwiedzjących fontanny, parki wodne i inne atrakcje wodne zwłaszcza w dużych miastach, podczas ciepłej lub upalnej pogody, w dni wolne od pracy. Małe fontanny w mniejszych lub małych miejscowościach, nie przyciągają tak dużej liczby osób korzystających z tej formy odpoczynku” – uważają przedstawiciele PZH.

Rekomendują, by uruchamiając atrakcje wodne zwrócić w czytelny sposób uwagę (np. poprzez umieszczenie plakatów informacyjnych) odwiedzających takie miejsca na:

  • konieczność przestrzegania zasad dystansowania społecznego: utrzymywanie wynoszącej min. 2 m odległości od innych uczestników rekreacji, unikanie gromadzenia się i przebywania w zatłoczonych miejscach i w sąsiedztwie dużych liczebnie grup osób,
  • noszenie maseczki, a ponadto noszenie jej we właściwy sposób (szczelne przyleganie, zasłonięcie nosa i ust),
  • dbałość o częste mycie i dezynfekcję rąk przeznaczonymi do tego celu środkami,
  • zachowanie szczególnej ostrożności podczas kaszlu/ kichania,
  • powstrzymanie się od odwiedzania tego rodzaju miejsc w razie objawów infekcji dróg oddechowych.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024