Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Koszalin: suszarnia osadów już gotowa

Koszalin: suszarnia osadów już gotowa
20.05.2013, o godz. 9:35
czas czytania: około 3 minut
0

Spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Koszalinie zakończyła realizację II etapu projektu „Gospodarowanie odpadami komunalnymi – zagospodarowanie osadów pościekowych - budowa węzła utylizacji osadów pościekowych w Oczyszczalni Ścieków w Jamnie”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Efektem realizacji projektu i inwestycji będzie zagospodarowanie 17,5  tysięcy ton odpadów pościekowych wytwarzanych przez mieszkańców Koszalina, Mścic, Świeszyna. Koszt inwestycji przekroczył 36 mln złotych. Zrealizowały ją dwie koszalińskie firmy: Infrabud oraz EkoWodrol.
 
Pierwszy etap przedsięwzięcia Spółka zrealizowała już w 2010 roku. Za 3 mln 800 tysięcy złotych wybudowała halę osadową o powierzchni 5224 metrów kwadratowych. Rok później, we wrześniu 2011 roku uroczyście wmurowano akt erekcyjny pod budowę drugiego etapu przedsięwzięcia – głównej części inwestycji. Po podpisaniu umowy z Narodowym Funduszem  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczęto budowę suszarni, gdzie osady są poddane działaniu wysokich temperatur a efektem ich przetwarzania termicznego jest całkowita zmiana charakteru osadu z formy płynnej do suchego granulatu, zmniejszenie 4-krotne objętości osadów, stworzenie odpadu bezwonnego, bezpiecznego pod względem bakteriologicznym. Taka postać osadu zapewnia możliwość jego zagospodarowania poprzez wykorzystanie jako surowca energetycznego porównywalnego do kalorycznego węgla brunatnego. 

– Zagospodarowanie osadów zgodne z prawem wspólnotowym postrzegane jest obecnie jako bardzo ważne wyzwanie bezpośrednio związane z ochroną środowiska. Wdrażana w Koszalinie metoda zagospodarowania osadów jest zgodna z przepisami unijnymi i  wskazaniami Krajowego Planu Gospodarki Odpadami (KPGO). Zrealizowanie tej inwestycji pozwala stwierdzić, że w Koszalinie nie tylko oczyszczamy ścieki, ale również w pełni decydujemy co dzieje się z osadami wytwarzanymi w naszym regionie. To kolejna inwestycja w ochronę środowiska naturalnego. Musimy przy tym pamiętać, że osad jest wysokoenergetycznym paliwem, obecnie bardzo chętnie odbieranym m.in. przez ciepłownie i cementownie – podkreśla Janusz Łodziewski, prezes MWiK .

Z kolei dla prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego inwestycja to zakończenie kolejnego ważnego etapu dla całej gospodarki komunalnej miasta. – Ta inwestycja jest potwierdzeniem tego, że w Koszalinie bardzo poważnie podchodzimy do ekologii i dbamy o stan środowiska naturalnego. Co istotne jest to możliwe przy jednych z najniższych cenach wody w Polsce. Jak widać jest to trudne, ale dzięki owocnej  współpracy m.in. z Ministerstwem Środowiska i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej  możliwe – podkreśla prezydent Koszalina

W ramach inwestycji zostały zrealizowane: budynek utylizacji osadów, estakada przenośnika ślimakowego, biofiltr dehydratorów i suszarni, stacja transformatorowa, sieci międzyobiektowe (wodociąg, kanalizacja, gaz), drogi i place. Podstawowe urządzenia zamontowane w węźle utylizacji osadów to 2 dehydratory elektroosmotyczne.

Proces głębokiego odwadniania prowadzony jest na dehydratorach elektroosmotycznych. W urządzeniu wykorzystuje się zjawisko przepływu ładunków elektrycznych pomiędzy elektrodami umieszczonymi na bębnie i gąsiennicy. Osad jest kierowany pomiędzy anodowy bęben i katodową gąsiennicę, gdzie następuje oddzielenie cząsteczek wody od osadu za pomocą procesu elektroforezy. Proces suszenia odbywać się  poprzez bezpośredni kontakt powietrza z osadem. Gorące powietrze, o temperaturze około 150°C, przepływa od góry przez osad i taśmę usuwając z osadu wilgoć. Przepływ powietrza od góry do dołu  powoduje dociskanie osadu do taśmy  i pozwala uniknąć pylenia w instalacji. W celu zminimalizowania strat ciepła, większa część powietrza suszącego  krąży w obiegu zamkniętym, a jedynie jego około 10% jest odprowadzane razem z nadmiarem wilgoci, przez skraplacz do instalacji dezodoryzacji (biofiltr suszarni).


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024