Od 28 sierpnia w Parku Książąt Pomorskich w Koszalinie działa pływająca na stawie fontanna.

Efekt wizualny obrazu wodnego tworzony jest poprzez dyszę bijącą wodą na kształt wulkanu na wysokość 4,7m i średnicę 10,4 m. Obraz wodny podświetlony jest trzema reflektorami z białym, halogenowym światłem. Zasilanie agregatu oraz reflektorów odbywa się z szafy zasilającej oświetlenie parku. Woda dla potrzeb fontanny pobierana jest ze stawu. Fontanna działa codziennie od godz. 10 do godz. 24. To jedna z dwóch fontann, które mają być efektem rewitalizacji parku, która kosztuje 4,6 mln złotych i jest realizowana przez Firmę Selfa na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich w Koszalinie. Ponad połowa tej kwoty to środki z Unii Europejskiej.

W parku trwają również prace przy budowie fontanny głównej, która ma być wykonana w postaci okrągłej betonowej niecki z otwartym lustrem wody. Efekt wizualny obrazu wodnego tworzony będzie poprzez dysze bijące wodą na wysokość: 8m, 6,5m oraz 5 m. oświetlone przy pomocy reflektorów ze światłem ledowym zmiennokolorowym. Obrazy wodne oraz światło będą zsynchronizowane choreograficznie. Fontanna będzie się składać z dwóch okrągłych niecek licowanych płytami granitowymi.

Koszt fontann wraz z robotami towarzyszącymi to 1 mln 92 tysiące złotych brutto. Prace rewitalizacyjne w parku mają zakończyć się 30 września br. Od niedawna w mieście działają również dwie inne fontanny: "rwąca rzeka" oraz fontanna kulista wybudowane w ramach rewitalizacji terenu przy Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Koszt tych prac sięgnął ponad 1,7 mln złotych. Znaczną część kosztów pokryła Unia Europejska.

źródło: koszalin.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj