W piątek w resorcie środowiska odbyło się spotkanie ministra środowiska Henryka Kowalczyka z ekologami ws. Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy chcą, by całą puszczę objąć parkiem narodowym. MŚ podkreśla z kolei, że w sprawie puszczy musi być uwzględniony interes lokalnej społeczności.

– Minister Kowalczyk zapowiedział wcześniej, że będzie się spotykał ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Piątkowe spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze, minister wysłuchał argumentów organizacji pozarządowych. Obie strony uzgodniły też, że w przyszłości będą się dalej spotykały – powiedział w piątek PAP rzecznik ministerstwa Aleksander Brzózka.

Dodał, że minister uważa, iż w sprawach związanych z Puszczą Białowieską nie można pominąć lokalnej społeczności i jej interesów. – One muszą też zostać uwzględnione – podkreślił rzecznik.

Przedstawiciele koalicji Kocham Puszczę (ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Dzika Polska, Greenmind, Greenpeace Polska, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF Polska) podkreślili w przesłanym oświadczeniu, że w sprawie Puszczy Białowieskiej czekają na działania ze strony ministerstwa.

– Czekamy na konkretne decyzje, które pokażą, czy puszcza będzie dobrze chroniona przez nowego ministra i uniknie losu, jaki gotował jej Jan Szyszko – stwierdzili.

Ekolodzy podczas godzinnego spotkania z ministrem przekazali swoje postulaty, m.in. ten, by cała puszcza została objęta parkiem narodowym. Białowieski Park Narodowy zajmuje obecnie jedną szóstą polskiej powierzchni Puszczy Białowieskiej.

– Cała puszcza parkiem narodowym to projekt, na którym zyskują wszyscy, poza niewielkim, ale wciąż silnym lobby, które chce przekształcić najcenniejszy polski las w plantację desek. Czekamy na jasną deklarację ze strony ministra Kowalczyka, czy chce pozostać pod wpływem tego lobby i Jana Szyszko, czy stanąć realnie po stronie puszczańskiej przyrody i dobrobytu lokalnej społeczności – dodali w oświadczeniu ekolodzy.

Przedstawiciele koalicji przekonywali ministra do zastosowania w puszczy koncepcji zespołu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która zakładała podział całej puszczy na różne strefy ochrony, co – zdaniem ekologów – gwarantowałoby mieszkańcom dostęp do puszczańskiego drewna i runa leśnego.

Koalicja wskazała też w oświadczeniu, by ministerstwo wycofało się z “destrukcyjnych decyzji” b. ministra Jana Szyszko i b. szefa Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego dotyczących Puszczy Białowieskiej.

W przyszłym tygodniu o przyszłości puszczy Kowalczyk ma rozmawiać z unijnym komisarzem UE ds. środowiska Karmenu Vellą. Do spotkania ma dojść w środę 21 lutego. Dzień wcześniej rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE ma wydać opinię ws. sporu między Polską i Komisją Europejską ws. puszczy.

Następnie Trybunał ma ją przeanalizować i wydać ostateczny wyrok. Resort środowiska spodziewa się, że może się on pojawić w okolicach kwietnia.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj