Krajowy Plan Odbudowy zazieleni Kraków

Krajowy Plan Odbudowy zazieleni Kraków
Bartłomiej Leśniewski
08.11.2024, o godz. 8:19
czas czytania: około 2 minut
0

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski i Bank Gospodarstwa Krajowego, w obecności minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, podpisali umowy na refinansowanie ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) sześciu projektów związanych z zazielenianiem przestrzeni miejskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

“Kraków złożył wniosek na 47 zadań na kwotę ponad 148 milionów złotych. 7 listopada podpisano pierwszą transzę umów na kwotę 11 mln zł, która pozwoli na refinansowanie sześciu zadań” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Kraków.

Zazielenianie i rewitalizacja

Pieniądze zostaną przeznaczone na refundację projektów związanych z zazielenianiem przestrzeni miejskiej: zagospodarowanie parku Duchackiego, rewitalizację placu Axentowicza oraz utworzenie czterech parków kieszonkowych przy ul. Hynka, Prądnickiej, Popławskiego i Obrońców Krzyża.

– Kraków jest wśród najbardziej aktywnych samorządów zabiegających o środki z tego programu i jako drugie miasto w Polsce podpisał umowy na środki z KPO – podkreśliła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.

– Krajowy Plan Odbudowy finansuje m.in. wsparcie zielonej i energetycznej transformacji poprzez zapewnienie środków na finansowanie określonych typów inwestycji wpływających na zazielenienie terenów miejskich, łagodzenie zmian klimatu i adaptację do nich, bardziej efektywne wykorzystanie zasobów, zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń i przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej – powiedział prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Dodał, że w kontekście ostatniego Barometru Krakowskiego zazielenianie terenów miejskich jest ważną potrzebą mieszkańców Krakowa, którą stara się zaspokoić. – Dzięki refinansowaniu zaoszczędzone środki możemy przeznaczyć na inne istotne projekty, co przy mocno ograniczonym budżecie miasta ma istotne znaczenie – podkreślił.

Zdaniem banku

“Kraków jest jednym z pierwszych miast wojewódzkich, które skorzysta z instrumentu finansowego, który wspiera zieloną transformację miast ze środków KPO. Pożyczka jest udzielana na okres do 20 lat” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Kraków. Jej oprocentowanie wynosi 0 proc. w projektach, które nie generują przychodu do budżetu miasta (budowa ogólnodostępnych parków, skwerów itp.), oraz 1 proc. w przypadku projektów, które przynoszą przychód (np. termomodernizacja czy odpłatne toalety miejskie). W przypadku części projektów możliwe jest też umorzenie 5 proc. kapitału. Pożyczka nie wiąże się z prowizją, ani opłatami za jej udzielenie i obsługę. Może sfinansować do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych netto (bez podatku VAT).

– Kraków dołącza dziś do grona miast, które sięgnęły po odblokowane środki z KPO. Refinansowanie już zrealizowanych projektów, tak jak w tym przypadku, pozwala samorządowi generować oszczędności, które z kolei można przeznaczyć na inne, strategiczne inwestycje służące mieszkańcom i turystom. BGK jest wiarygodnym partnerem dla samorządów, środki europejskie wdrażamy z sukcesami już od wielu lat – mówi Mirosław Czekaj, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024