19,6 tys. przestarzałych sodowych lamp ulicznych w Krakowie zostanie wymienionych na energooszczędne typu LED w latach 2024-2025 – zapowiedział krakowski magistrat. Zmiana ta ma przynieść roczne oszczędności dla budżetu miasta w wysokości ok. 4 mln zł.

Jak przypomniano w czwartkowym komunikacie, obecnie już ponad 30 proc. z 75 tys. opraw miejskiego oświetlenia dróg i chodników stanowią nowoczesne lampy ledowe.

Według zapowiedzi wymiana opraw na ledowe zostanie przeprowadzona w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Zakwalifikowano do niej 19,6 tys. opraw sodowych znajdujących się na 961 ulicach. Kwalifikowano wyłącznie oprawy sodowe znajdujące się w pasie dróg publicznych z wyłączeniem zabytkowych opraw w centrum miasta, które przewidziane są do wymiany w ramach programu Horyzont.

Konieczne wyznaczenie klas oświetleniowych dróg publicznych

Obecnie trwa wyznaczanie klas oświetleniowych dróg publicznych (w ciągu, których kwalifikowano oprawy oświetleniowe do wymiany) oraz wykonywane są audyty energetyczne mające na celu przygotowanie materiałów do postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie tzw. dialogu konkurencyjnego. Wymianę opraw zaplanowano na lata 2024–2025.

Jak poinformowano, szacunkowa oszczędność na zakupie energii elektrycznej (z wyłączeniem VAT, akcyzy oraz kosztów dystrybucji) po wymianie 19,6 tys. opraw na energooszczędne wyniesie ok. 4 mln zł netto rocznie. Zakładane nakłady inwestycyjne na wymianę takiej ilości opraw to ok. 30,4 mln zł netto.

Dodatkowo w ramach programu Horyzont planowana jest wymiana ok. 10 tys. szt. stylizowanych i zabytkowych opraw sodowych na typu LED w ścisłym centrum miasta oraz terenach zielonych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj