Budżet obywatelski to wiele ciekawych projektów, które zgłaszane są przez mieszkańców i dla mieszkańców, po to aby zmienić swoje najbliższe otoczenie. Krakowianie rokrocznie stawiają na zielone projekty, kulturę oraz infrastrukturę i jest to stale utrzymujący się trend w budżecie obywatelskim.
Nowe miejsca rekreacji i spędzania wolnego czasu, łąki kwietne czy wyposażenie ogrodów społecznych, a także wycieczki dla seniorów lub edukacyjne wyprawy rowerowe – to tylko niektóre pomysły realizowane w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego.
Kiedy i jak głosować?
Już od 1 do 10 października każdy nawet najmłodszy mieszkaniec Krakowa będzie mógł oddać swój głos i sprawić, że w najbliższej okolicy pojawi się plac zabaw, a sąsiedzi zobaczą ciekawy film pod chmurką lub zorganizują piknik dla osiedlowej społeczności.
Głosować można na sześć różnych projektów, w tym trzy głosy na te o charakterze dzielnicowym (w dzielnicy swojego zamieszkania) i trzy głosy na zadania o charakterze ogólnomiejskim. Najwyżej oceniony przez głosującego projekt otrzymuje 3 punkty, a najniżej 1 punkt. Zagłosować będzie można albo w punkcie, albo elektronicznie.
Aby zagłosować online, trzeba wejść na stronę budzet.krakow.pl i zarejestrować się podając swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, a dla osób, które go nie mają, datę urodzenia i płeć, numer telefonu komórkowego oraz numer i nazwę dzielnicy zgodnie z adresem zamieszkania. Głosowanie za pośrednictwem platformy wiąże się z koniecznością potwierdzenia założenia konta poprzez SMS. Raz założone konto jest aktywne w kolejnych edycjach BO. Głosować mogą też dzieci i młodzież.
Aby oddać głos w punkcie do głosowania, należy mieć przy sobie dokument tożsamości. Lista punktów, w których można oddać głos, zostanie również opublikowana na stronie budzet.krakow.pl.
Projekty, które będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego, poznamy pod koniec października.
Komentarze (0)