74,3 proc. mieszkańców pozytywnie ocenia prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego – wynika z drugiej części badania IBRiS opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”. Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego dobrze oceniło 57 proc. mieszkańców, a prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego –  niemal 47 proc.

W drugiej części badania IBRiS dotyczącego miast wojewódzkich o zdanie zapytano mieszkańców Bydgoszczy, Zielonej Góry i Krakowa. Z sondażu wynika, że aż 94 proc. mieszkańców Zielonej Góry jest zadowolonych z mieszkania w tym mieście. W Bydgoszczy wskaźnik zadowolenia to 84 proc., a w Krakowie – 81 proc.

„Te odpowiedzi opisują m.in. skalę lokalnego patriotyzmu i przywiązania do miejsca zamieszkania i urodzenia” – pisze „Rzeczpospolita”.

„Wymowne są też odpowiedzi na pytanie +Czy w moim mieście żyje się lepiej niż w innych?+. Tu także wygrywa Zielona Góra – twierdząco odpowiedziało ponad 50 proc. respondentów, podczas gdy w Krakowie było to nieco ponad 33 proc., a w Bydgoszczy tylko 10 proc.” – napisano.

Gazeta zaznacza, że „pozytywne oceny tego, jak żyje się w mieście, przekładają się na cenzurki dla prezydentów miast”. „Także w tej kategorii prym wiedzie więc Zielona Góra i jej prezydent Janusz Kubicki, który od 16 lat rządzi tym miastem” – pisze „Rz” i zaznacza, że oceny pozytywne wystawiło mu – 74,3 proc. mieszkańców. Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego dobrze oceniło natomiast 57 proc. mieszkańców, a prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego – niemal 47 proc.

Badanie CATI zrealizowane w dniach 22-24 lutego 2021 r. na 500-osobowych grupach respondentów w każdym z miast.

Czytaj więcej

Skomentuj