Jest umowa o udzieleniu pożyczki na budowę Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów. W poniedziałek, 19 grudnia dokument podpisali przedstawiciele Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Podpisując umowę na kredyt, zamykamy sprawę finansowania budowy krakowskiej ekospalarni. Co ważne, ta kluczowa dla Krakowa inwestycja nie obciąża budżetu miasta i portfeli mieszkańców – mówił prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA Grzegorz Ostrzołek.

Pożyczka udzielona przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opiewa na kwotę 270 mln złotych. Kredyt z preferencyjnym oprocentowaniem 3,5 proc. w skali roku będzie spłacany do 2030 z przychodów z energii elektrycznej i cieplnej, jakie wygeneruje zakład przy ulicy Giedroycia.

Cały „Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie”, którego głównym elementem jest budowa ekospalarni ma wartość 645 mln złotych. Wiosną Krakowski Holding Komunalny SA i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej podpisali umowę na unijne, bezzwrotne dofinansowanie tego projektu. Chodzi o kwotę 371 mln złotych, czyli około 60 proc. wartości całego przedsięwzięcia.

Obecnie trwa ostatni etap przetargu na wykonawcę spalarni. Firmę, która przy ulicy Giedroycia w Nowej Hucie wybuduje zakład, poznamy w pierwszym kwartale 2012 roku.

Zakład będzie miał wydajność w wysokości 220 tys. ton śmieci rocznie. Zgodnie z planami, krakowska spalarnia powinna rozpocząć działalność na przełomie 2014 i 2015 roku.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj