Reklama

envicon 2023 ad1a

Kraków. Miasto apeluje, aby nie palić liści

Kraków. Miasto apeluje, aby nie palić liści
MŁ/PAP
13.11.2023, o godz. 15:32
czas czytania: około 2 minut
0

Z apelem o to aby nie palić liści, opadłych z drzew, zwrócił się do mieszkańców krakowski magistrat. Odbiór zielonych odpadów od mieszkańców oferowany jest bezpłatnie i odbywa się według ustalonego harmonogramu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Z kolei straż miejska przypomniała, że za spalanie odpadów, w tym odpadów zielonych, grozi kara grzywny do 5 tys. zł, a w postępowaniu mandatowym do 500 zł.

Harmonogram odbioru odpadów zielonych jest na stronie internetowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Przy drogach i na osiedlach służby miejskie lub administratorzy tych terenów na bieżąco grabią liście – ze względów bezpieczeństwa.Zaś w parkach i na większości skwerów liście pozostają na trawnikach do wiosny – wzbogacą glebę albo stworzą naturalne warunki dla małych zwierząt.

Co zrobić z liśćmi?

Właściciele prywatnych działek – jak przypomnieli urzędnicy – mogą z liści zrobić miejsce do zimowania jeży lub innych zwierząt zamieszkujących ogród. Opadłe z drzew liście mogą też posłużyć np. jako przykrycie kwiatowych rabat.

Można także przygotować naturalny nawóz – tzw. ziemię liściową. Do tego celu można wykorzystać np. kompostownik, worek.

Zakaz używania dmuchaw

Urzędnicy zaapelowali, aby nie używać dmuchaw do sprzątania liści. Silniki tych urządzeń zanieczyszczają powietrze i powodują hałas. W związku z tym Zarząd Zieleni Miejskiej podpisuje umowy z wykonawcami o zakazie używania dmuchaw na terenach miejskich. Za złamanie przepisów umowy wykonawcy grozi kara.

Na terenach prywatnych kwestię używania dmuchaw do liści reguluje uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie Programu ochrony powietrza. Zgodnie z jej zapisami zakaz stosowania tych urządzeń obowiązuje w przypadku występowania 2. lub 3. stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Osoba łamiąca zakaz popełnia wykroczenie z art. 332 ustawy Prawo ochrony środowiska, za co grozi grzywna.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023