– To sprzęt, który uzupełnia naszą akcję i nie zwalnia właścicieli psów z obowiązku sprzątankach po czworonogach – mówił Janusz Wiaterek, komendant krakowskiej Straży Miejskiej. Wczoraj na Bulwarach Wiślanych odbyła się prezentacja odkurzaczy do psich odchodów.

To urządzenie nieco większe niż domowy odkurzacza. Za to potrafi wciągać powietrze z prędkością ponad 300 kilometrów na godzinę. Pięć takich maszyn zakupionych przez Miasto za niecałe 50 tys. złotych pracuje już na krakowskich skwerach, zieleńcach i chodnikach, usuwając wstydliwe pozostałości po naszych czworonogach. – Te urządzenia uzupełniają naszą kampanię „Czysta przyjemność”. Nie zwalniają jednak właścicieli z obowiązku sprzątania po swoich psach – mówił podczas prezentacji maszyn komendant Straży Miejskiej Janusz Wiaterek. Przypomniał, że za pozostawienie psich odchodów właścicielowi czworonoga grozi mandat w wysokości do 500 złotych. W ubiegłym roku Straż Miejska wystawiła 1304 mandaty karne na sumę prawie 62 tysięcy złotych. Skierowała 154 wnioski do sądu o ukaranie, a także 512 osoby pouczyła.

Miasto od czerwca 2009 roku prowadzi kampanie społeczną „Czysta przyjemność”. Jej celem jest uczulenie mieszkańców na obowiązki wynikające z posiadania zwierząt domowych, szczególnie psów. – Konsekwentnie zmierzamy do tego, by nasze miasto stało się czyste – mówił komendant Janusz Wiaterek. Z obserwacji strażników miejskich wynika, że coraz więcej osób posiadających psy interesuje się, skąd można wziąć materiały do sprzątania odchodów. – Kiedyś widok osoby sprzątającej był rzadkością, teraz jest czymś naturalnym. To sukces naszej kampanii – wskazywał szef Straży Miejskiej.

Od czasu inauguracji kampanii w parkach i na skwerach Krakowa pojawiło się też więcej specjalnych koszy na psie odchody. – Nieczystości po czworonogach można też wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci – informował Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Dodał, że Miasto chciałoby zorganizować też wybiegi dla psów. – Uruchomiliśmy adres internetowy wybiegi@zikit.krakow.pl, gdzie mieszkańcy przez najbliższe dwa tygodnie mogą zgłaszać propozycje miejsc, gdzie mogłyby zostać utworzone wybiegi, a także sugestie odnośnie regulaminu ich funkcjonowania – mówił przedstawiciel ZIKiT.

Miejska kampania potrwa do czerwca tego roku. – Planujemy nowe inicjatywy edukacyjne, będą konkursy dla szkół. Nadal będziemy rozdawać też zestawy do usuwania psich odchodów – mówił Radosław Gądek, zastępca komendanta Straży Miejskiej. – Do firmowania naszych działań chcemy zaprosić kolejne znane z mediów osoby – zapowiadał z kolei Jerzy Pal, krakowski aktor, radny dzielnicy XI, „twarz” kampanii społecznej. Miejską akcję wsparli między innymi aktorzy Dariusz Gnatowski i Marcin Daniec.

Podczas spotkania z dziennikarzami na Bulwarach Wiślanych ogłoszono wyniki konkursu plastycznego, zorganizowanego przez XXIX Liceum Ogólnokszt ałcącego w Krakowie.

Społeczna kampania na rzecz edukacji mieszkańców w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących utrzymania zwierząt domowych, a w szczególności psów została zainaugurowana w połowie czerwca 2009 roku. Jej inicjatorem jest komendant Straży Miejskiej, który wspólnie z Kancelarią Prezydenta oraz Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta opracował szczegółowy plan działania wszystkich podmiotów miejskich uczestniczących w kampanii. Obok Straży Miejskiej, pozytywnie odpowiedzieli na propozycję wzięcia w niej udziału przedstawiciele: Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Zarządu Budynków Komunalnych oraz Rady i Zarządu Dzielnicy XI. Swoją pomoc w wizualną część projektu zaoferował również Główny Plastyk Miasta.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj