Mimo wysiłków, jakie miasto Kraków podejmuje w walce ze smogiem, stolica Małopolski nadal ma ogromne problemy z zanieczyszczeniami powietrza. Jak podają niektóre źródła – stężenie niebezpiecznego pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu na obszarze Krakowa w środę sięgnęło nawet ponad 500 proc. normy.
W związku z przekroczonymi normami miasto wydało oficjalne ostrzeżenie przed smogiem oraz poinformowało mieszkańców jak najlepiej zabezpieczyć się przed zanieczyszczeniami. Wśród środków zaradczych Urząd Miasta wymienia m.in. unikanie długotrwałego przebywania na powietrzu i uprawiania sportu, śledzenie na bieżąco informacji podawanych przez miasto oraz, w przypadku posiadania chorób układu oddechowego, używanie odpowiednich środków medycznych lub skonsultowanie się z lekarzem.
– Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń – mówi Tadeusz Mach z Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa. – Szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokich stężeń zanieczyszczeń – dodaje.
Karino
Komentarz #2067 dodany 2015-11-05 15:57:01
Kogoś pop.. z tą darmową komunikacją?? Od dwóch lat mieszkam w Krakowie i od tych dwóch lat nie mieszczę się w zatłoczonych autobusach i tramwajach a jeszcze chcecie mi dorzucić? Poza tym są ważniejsze cele na które można wyrzucić pieniądze. Mamy dużo głupich pomysłów. Można np poszerzyć aleje do 10 pasów i samochody pojadą szybciej a to i smog będzie mniejszy. PS. Zanim nowotwór się rozwinie to można jeszcze spokojnie długo żyć.