W sondzie przeprowadzonej za pośrednictwem strony internetowej urzędu i BIP wzięło udział 2618 mieszkańców. Za umożliwieniem wprowadzania psów na cmentarze opowiedziało się 1131 osób (43,2 proc.), a na “nie” było 1487 głosujących (56,8 proc.).
Zdania podzielone
W komunikacie podsumowującym ankietę magistrat przekazał, że część głosujących w uzasadnieniu podnosiła kwestie czystości nekropolii, szczególny charakter miejsca i obawy przed zakłóceniem porządku. Inni natomiast zwracali uwagę, że pies powinien być traktowany jako członek rodziny, także gdy chodzi o wizyty na cmentarzu i wskazywali na więź emocjonalną zwierząt i właścicieli.
“Jak widać, zdania są podzielone. Większość ankietowanych nie jest przekonana do pomysłu, by umożliwić psom wstęp na cmentarze. Temat nie jest łatwy, ale pokazuje, że miasto powinno stwarzać mieszkańcom możliwość zabrania głosu” – skomentował w poniedziałek w mediach społecznościowych prezydent miasta Aleksander Miszalski.
Zasady korzystania z nekropolii
Obecnie na krakowskie cmentarze komunalne nie można wejść z psem, chyba że jest to pies pracujący w charakterze przewodnika lub asystenta osoby niepełnosprawnej. Urząd przypomniał, że ankieta była związana z dyskusją, która wywiązała się po krytyce takiego zakazu przez jednego z miejskich radnych.
Zasady korzystania z krakowskich nekropolii określa uchwała rady miasta przyjęta w 2020 roku. W jej przepisach sformułowano m.in. zakaz wprowadzania zwierząt na teren cmentarzy komunalnych. Celem przepisów porządkowych jest m.in. ochrona powagi miejsca, zapobieganie zachowaniom społecznie niepożądanym, zapewnienie czystości i bezpieczeństwa, a także komfortu wszystkim odwiedzającym nekropolie.
Przy okazji ogłoszenia wyników ankiety, prezydent Krakowa zapowiedział, że od stycznia prace rozpocznie nowy wydział, który będzie prowadził m.in. konsultacje społeczne. Ma także skonstruować narzędzia, dzięki którym mieszkańcy w dogodny dla siebie sposób będą mogli wypowiedzieć się na miejskie tematy.
Komentarze (0)