Ponad 240 specjalistycznych jednostek utrzymaniowych, w tym pługi, piaskarki, solarki, zespoły do wywożenia śniegu oraz utrzymania ulic, chodników i obiektów inżynierskich, kilkanaście tysięcy ton soli, piasku i chlorku wapnia. A do tego czuwający 24 godziny na dobę sztab, składający się z przedstawicieli kilkunastu miejskich jednostek i spółek. 31 października zaprezentowano przygotowania miasta do zbliżającej się zimy.

– Mimo dodatnich temperatur i słonecznych dni wszystkie służby miejskie już od 15 października 2014 r. są w stanie pełnej gotowości. Dyspozytornia główna akcji „Zima" prowadzi całodobowe dyżury – mówił Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa, podczas prezentacji przygotowań miasta do tegorocznej zimy.

Na walkę ze skutkami niesprzyjającej aury czeka 9316 ton soli, 4770 ton piasku, 118 ton chlorku wapnia (do utrzymania Rynku Głównego i zabytkowej części Starego Miasta), 92 m3 solanki. W tym roku zgromadzono znaczną liczbę specjalistycznego sprzętu. – W gotowości jest 66 solarek, 34 ciągniki do utrzymania chodników, 20 zespołów do utrzymania obiektów inżynierskich, 58 jednostek do utrzymania ulic, 22 zespoły do utrzymania terenów osiedlowych i 9 zespołów do wywozu śniegu – wyliczał Tadeusz Trzmiel. W rezerwie pozostają dodatkowo 24 pojazdy, które mogą zostać użyte do oczyszczania ulic w przypadku wystąpienia nieprzywidzianych okoliczności. – W tym roku mamy więcej sprzętu niż w latach ubiegłych. Dzięki temu lepiej utrzymane powinny być drogi osiedlowe i ścieżki rowerowe – mówił wiceprezydent Krakowa.

Koordynatorem akcji Zima jest MPO Kraków. W siedzibie miejskiej spółki działa dyspozytornia, gdzie cały czas monitorowana jest prognoza pogody, temperatura ulic w mieście. Każdy z pojazdów biorących udział w akcji „Zima" jest wyposażony w GPS. Monitoring miejski zapewnia podgląd głównych punktów komunikacyjnych i ulic.

Mieszkańcy mogą przysyłać zgłoszenia o oblodzeniu i opadach, konieczności odśnieżania ulic i chodników bezpośrednio do dyspozytorni akcji „Zima" mailowo (interwencje24h@mpo.krakow.pl) i telefonicznie (12 646 23 61). Można też kontaktować się bezpośrednio ze spółkami i służbami współpracującymi w ramach akcji Zima.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj