W 2017 r. mieszkańcy Krakowa złożyli prawie 3 tys. wniosków o wymianę pieców na ekologiczne, z czego aż 1,2 tys. przypadło tylko na grudzień. Był to ostatni moment, aby uzyskać największy poziom dofinansowania – 80 proc.

Blisko 1200 wniosków o dotację na wymianę pieca węglowego złożyli w grudniu mieszkańcy Krakowa. – To nie jest jeszcze ostateczna liczba, bo wnioski (m.in. te przesłane pocztą) będą jeszcze spływać w tym tygodniu – mówią krakowscy urzędnicy.

Tak duża liczba wniosków spowodowana jest tym, że tylko do końca 2017 r. można było uzyskać do 80 proc. dofinansowania. Od 1 stycznia 2018 r. maksymalne dofinansowanie wynosi 60 proc.

Ma to na celu zmotywowanie mieszkańców do szybszej zmiany ogrzewania na ekologiczne bez zwlekania do czasu wejścia w życie całkowitego zakazu używania paliw stałych na terenie Krakowa, czyli 1 września 2019 r.

Ogółem do Urzędu Miasta w Krakowie wpłynęły do tej pory 2924 wnioski o udzielenie dotacji, z czego tylko w grudniu – 1191. Prognozowana liczba wniosków została przekroczona o ponad 500.

Według danych urzędu miasta w ostatnich latach udało się zmniejszyć liczbę starych, nieekologicznych pieców z 24 tys. do liczby poniżej 10 tys.

Czytaj więcej

Skomentuj